Bank Hotel öppnar lyxiga terrassbaren "Le Hibou"

Publicerad den 9 maj 2019 av Metro Mode

Med en fantastisk utsikt över Djurgården och Nybroviken öppnar snart den exklusiva cocktailbaren Le Hibou, som ligger i boutiquehotellet Bank Hotels. Vem ser fram emot varma sommardagar på en av Stockholms lyxigaste terrasser?

le-hibouFoto: Danger Österlin

Snart öppnar en cocktailbar utöver det vanliga – “Le Hibou” tar plats på Bank Hotels översta våningsplan som bjuder på en fantastisk vy. Lokalen och terrassen har genomgått en omfattande renovering där inredningen är inspirerad av en exklusiv parisisk våning. Det låter inte helt fel – här ser vi verkligen fram emot att skåla in sommarens alla aw:s.

– Le Hibou är resultatet av en vision som vi länge har burit på men som vi avvaktat rätt tillfälle för att färdigställa och presentera. Bank Hotel är Stureplansgruppens vision av ett livsstilshotell där inspiration har hämtats från resor runtom världen, säger Stureplansgruppens VD och huvudägare, Vimal Kovac.

Den 17 maj öppnar Le Hibou – där du kan blicka ut över Stockholms takåsar!

Mer från Metro Mode

  1. Systerskap – vackert band eller dold konkurrens?

  2. Vuxna barn och föräldrar – hur vårdar man relationen genom livets faser?

  3. När börjar sommaren egentligen?

  4. Så mycket kostar Jon Olssons och Anette Hagas lyxbröllop

  5. Vad dina drömmar säger om dig – psykologin bakom nattens berättelser

  6. Taylor Swift slipper vittna i Blake Lively och Justin Baldonis rättstvist

  7. Då har "Djävulen bär Prada 2" premiär