BALENCIAGA BLIR GRANNE MED WANG

Publicerad den 21 november 2013 av Metro Mode

 

alexander wang stor

 

 

Igår firade Alexander Wang, creative director på Balenciaga, tillsammans med skådespelerskan Julianne Moore, modellen Vanessa Traina Snow och designkollegan Joseph Altuzarra med flera Balenciagas nya butiksöppning i Soho, downtown Manhattan.

 

I butiken, som var inspirerad av grundaren Cristóbal Balenciaga’s gamla salonger, hittar du förutom senaste runway kollektionen en underbar grön italiensk marmor på både väggar och golv och ett tak skapat av meterstora tonade rutor som ger ett sken av ett underbart dovt och förfriskande naturligt ljus.

 

Vi var tyvärr inte på plats under öppningen men ser redan den nya butiken som ett självklart stopp under nästa resa till USA och New York. Och juste, om du har vägarna förbi ligger butiken på Mercer Street för att vara exakt.

 

 

– Caroline Sandström
Foto. All Over Press

 

 

Mer från Metro Mode

  1. H&M:s nya kollektion ser ut som direkt från den italienska lyxmodevärlden

  2. Butter yellow fortsätter dominera sommaren 2026 - därför älskar modevärlden den mjuka lyxfärgen

  3. Adidas återlanserar ikoniska Sverige-tröjan från VM 94 – lagom till sommarens fotbollsfeber

  4. Snygga linneplagg från kedjorna - som ger dig en sofistikerad stil

  5. 7 shortstrender som alla modepersoner kommer bära sommaren 2026

  6. “Pop of red” är stylingtrenden som tog över 2024 – och vi är fortfarande besatta

  7. Vilka skor passar bäst till midikjol?