Eldorado släpper sommarkollektion - inspirerad av djupfrysta hallon

Publicerad den 15 juni 2021 av Metro Mode

För tredje året i rad släpper Eldorado en sommarkollektion, där djupfrysta hallon står i centrum. Tidigare år har kollektionerna gjort storsuccé!

Årets kollektion består av en baddräkt, en skjorta och ett par badbyxor med tillhörande keps i två olika färger. Inspirationen kommer från eldorados djupfrysta hallon, som frontas i det specialframtagna mönstret. Kollektionen har ett genomgående bakgrundsmönster där inspiration är hämtat från märkets grillost, precis som i tidigare kollektioner.

“Vi trodde stenhårt på konceptet med klädkollektioner när vi började för tre år sedan”, säger Emma Töpel Hanson, chef på marknadskommunikation. “Responsen blev överväldigande. Vi fick ett fint mottagande bland influensers, som i sin tur genererat stor uppmärksamhet hos unga människor”, säger hon.

Eldorados nya sommarkollektion kommer finnas till försäljning i limiterad upplaga här från och med måndagen 14 juni kl 08:00.

Mer från Metro Mode

  1. Så stylar du fotbollströjan i sommar – 4 enkla looks inför VM

  2. Sommarens hetaste sandaltrender 2026 - 8 modeller modevärlden älskar just nu

  3. Kilklacken gör comeback i sommar

  4. Glöm sandalerna - här är sommarens snyggaste stängda skor

  5. Espadrillos - sommarens stilsäkra favorit

  6. Randiga skjortan – så stylar du den tidlösa klassikern för jobb och vardag

  7. 50 midsommarklänningar vi drömmer om just nu – från romantiska blommor till trendiga pasteller