Ellos lanserar sin första Mini Me-kollektion

Publicerad den 28 september 2021 av Metro Mode

I samarbete med Angelica Svanström har Ellos tagit fram en kollektion som varken gör avkall på modegrad eller bekvämlighet. En unik kollektion för den som ammar och har barnen med sig på fest och middag!

Foto: Ellos

Höstens toner och nyanser ligger till grund för kollektionen som är speciellt framtagen för ammande kvinnor, men som kan bäras av vem som helst. Framförallt är den framtagen för att du som ammar inte ska behöva kompromissa med snygga kläder om du ska iväg på middag eller fest.

Anpassade för att inte göra avkall på stil eller familjeliv

Angelica brukar lyfta frågor om amning i sina kanaler och kollektionen består därför av en uppsättning festliga kläder för dam, matchande set för barn och mjuka bodies till bebisar. Hela kollektionen andas höst och går igen i varandra – färger och mönster matchar mellan de olika plaggen. ”Angelicas känsla för stil och detaljer är verkligen unik – vi är så nöjda med samarbetet. Blusen och klänningen är festfina och anpassade för en kvinna som inte vill göra avkall på vare sig stil eller familjeliv. Självklart ska du kunna ta med ditt barn på fest och amma utan att behöva klä av dig”, säger Karin Verdoes, designchef för Ellos Fashion.

Se kampanjen nedan!

Mer från Metro Mode

  1. Matchande set vi vill bära hela sommaren lång

  2. Stilguide: Svarta sneakers på 5 sätt

  3. Sommarens största håraccessoarer 2026 – 6 trender som lyfter varje frisyr

  4. Så stylar du fotbollströjan i sommar – 4 enkla looks inför VM

  5. Sommarens hetaste sandaltrender 2026 - 8 modeller modevärlden älskar just nu

  6. Kilklacken gör comeback i sommar

  7. Glöm sandalerna - här är sommarens snyggaste stängda skor