HÅLLBART: KJAER WEIS

Publicerad den 6 november 2014 av Metro Mode

KW-e1349172403553-794x1024

 
 
Kjaer Weis är den danska Make Up-artisten som flög över Atlanten till New York, för att göra dröm till verklighet. Men förutom att bara göra framgångsrika jobb, hittade hon efter 20 år i branschen, en brist i marknaden. Så hon startade sitt egna snygga ekologiska sminkmärke.
 
”Det kändes att det fanns en efterfrågan på rena säkra produkter, som samtidigt kunde fungera bra när det gäller färger och konsistens, på samma sätt som de konventionella märkena. Dessutom ville jag skapa riktigt snygga förpackningar.”
 
Nu när hösten har haft ett hårt grepp om oss i ett par månader och vintern knackar på dörren, har vi har tappat den där sommarlystern. Då lägger vi mer än gärna på lite av Kjaer Weis nylanserade ekologiska highlighter på kindbenen, för lite extra glow.
 
 
Text. Fanny Ekstrand
 
 
Pufff
 
Highlighter, Kjaer Weis 255 kr
 
 

Mer från Metro Mode

  1. Så stylar du fotbollströjan i sommar – 4 enkla looks inför VM

  2. Sommarens hetaste sandaltrender 2026 - 8 modeller modevärlden älskar just nu

  3. Kilklacken gör comeback i sommar

  4. Glöm sandalerna - här är sommarens snyggaste stängda skor

  5. Espadrillos - sommarens stilsäkra favorit

  6. Randiga skjortan – så stylar du den tidlösa klassikern för jobb och vardag

  7. 50 midsommarklänningar vi drömmer om just nu – från romantiska blommor till trendiga pasteller