HÖSTENS HETA TRÄNINGSKLÄDER

Publicerad den 25 september 2013 av Metro Mode

Idag släpper Nike de första bilderna på det omskrivna samarbetet med Undercover Gyakusou kring träningskläder. Denna kollektion som lanseras i oktober är den sjunde i ordningen och är unik med dess lager-på-lager-plagg som passar det Skandinaviska klimatet.

 

När Nike för ett halvår sedan tog fram en kollektion av träningskläder tillsammans med japanska Undercover Gyakusou sålde alla plagg slut på knappt en timme. Frågan är hur många minuter det kommer att ta den här gången?

Höstens kollektion går under namnet “Holiday” och är den mest tekniska hittills. Precis som tidigare samarbeten är det träningskläder av hög modegrad och funktionsmaterial som är i fokus. Varenda liten detalj är noga utvald för att göra löpningen lättare.

 

Kollektionen, Nike x Undercover Gyakusou Holiday, innehåller plagg för både dam och herr och finns i Sverige att köpa på Très Bien Shop och Sneakersnstuff från och 26 oktober. 

 

Text. MARTIN HANSSON Foto. NIKE

 

TIGHTS_originalWOMENS_SOFTSHELL_JACKET_originalLunarglide5_M_RED_FRONT-63125_hero_originalWOMENS_FILL_VEST_originalMENS_THERMAL_JACKET_originalMENS_AEROLOFT_originalLunarspider_LT3_W_Grey_34-62628_v2_originalLunarglide-5_M_BRONZE_34-62406_original

Mer från Metro Mode

  1. 50 midsommarklänningar vi drömmer om just nu – från romantiska blommor till trendiga pasteller

  2. Isabel Marant x Havaianas: Spana in sommarens mest omtalade kollektion!

  3. Ny avgift införs för paket från Shein och Temu

  4. H&M:s nya kollektion ser betydligt dyrare ut än den är - vi är besatta

  5. UNIQLO x Cecilie Bahnsen 2026 – romantiken möter vardagsstil i sommarens mest efterlängtade samarbete

  6. Butter yellow fortsätter dominera sommaren 2026 - därför älskar modevärlden den mjuka lyxfärgen

  7. H&M:s nya kollektion ser ut som direkt från den italienska lyxmodevärlden