Hunter-gummistövlarna gör comeback

Publicerad den 27 september 2025 av Metro Mode

Modeikonerna har talat: Hunter-gummistövlarna är tillbaka på trendkartan. De klassiska stövlarna, som en gång bars flitigt av prinsessan Diana på 80-talet och som sedan dess ofta synts på Kate Middleton, har återigen blivit ett självklart inslag i garderoben för den stilmedvetna.

Foto: Instagram  @daisyedgarjones

Hunter är det brittiska varumärket som lyckats förena funktion med tidlös stil. De ikoniska stövlarna skapades ursprungligen för lantliv och regniga dagar på de brittiska hedarna – men har med åren fått en självklar plats även i citymodet. När Diana bar dem till tweedkavajer och avslappnade stickade tröjor skapades en look som kändes både klassisk och elegant. Kate Middleton har i sin tur fört arvet vidare och visat hur Hunter kan stylas med allt från skinny jeans till sportiga jackor, vilket gjort dem till ett modernt måste.

Nu är det fler än kungligheterna som har återupptäckt Hunter. Medan höstregnen närmar sig är stövlarna ett perfekt val för dig som vill hålla stilen även de blötaste dagarna. Deras enkla design gör dem otroligt mångsidiga – bär dem med trenchcoat och stickad polotröja för en preppy look, eller låt dem kontrastera mot en romantisk klänning för en cool och trendig mix.

Foto: Instagram : @laurenelson
Foto: Instagram : @laurenelson

Att Hunter-stövlarna nu gör comeback visar tydligt att vissa klassiker aldrig går ur tiden. Och med både kunglig stämpel och modevärldens välsignelse kan vi räkna med att se dem mer än någonsin i höst.

Foto: Instagram @camillecharriere

Mer från Metro Mode

  1. Kilklacken gör comeback i sommar

  2. Glöm sandalerna - här är sommarens snyggaste stängda skor

  3. Espadrillos - sommarens stilsäkra favorit

  4. Randiga skjortan – så stylar du den tidlösa klassikern för jobb och vardag

  5. 50 midsommarklänningar vi drömmer om just nu – från romantiska blommor till trendiga pasteller

  6. Isabel Marant x Havaianas: Spana in sommarens mest omtalade kollektion!

  7. Ny avgift införs för paket från Shein och Temu