Nu kan du köpa Uniqlo i varuautomater

Publicerad den 8 augusti 2017 av Metro Mode

Med ett knapptryck kan du nu köpa Uniqlo i varuautomater, som om det vore vilken choklad eller dricka som helst.

Foto Uniqlo

Uniqlo kan vara på väg till Sverige, som vi tidigare rapporterade om, och på tal om att lättare få tag på märkets kläder: nu kommer du snart kunna köpa Uniqlo i varuautomater. Med Uniqlo To Go kan kunden köpa långärmade tröjor och lätta dunjackor som kommer ut i kompakta paket, precis som en chokladkaka eller en läsk.

Den första automaten har redan öppnats i vid Oaklands International Airport. Fler kommer att öppnas de närmsta två månaderna runt om i hela USA. Varuautomaterna kommer att placeras i köpcentrum och vid flygplatser där det är mycket folk.

Maskinerna har en pekskärm där kunderna kan välja toppar och jackor i olika färger och storlekar. Snacka om fast-fashion.

Foto Uniqlo

Källa Harper’s Bazaar

SparaSparaSparaSpara

SparaSpara

SparaSpara

SparaSpara

Mer från Metro Mode

  1. Sommarklänningar - favoriter till semestern

  2. Jeansklänningen är sommarens mest användbara plagg – här är modellerna vi älskar 2026

  3. H&M:s jeansklänning för under 400 kronor spås bli sommarens stora storsäljare

  4. Vita sneakers 2026 – de finaste modellerna att köpa just nu

  5. Luftig, elegant och tidlös – linnekavajen är sommarens bästa köp

  6. MQ:s höstnyheter 2026 - plaggen som löser den svåraste tiden på året

  7. aim’n släpper träningskollektion i höstens trendigaste färg – Merlot