CHEAP MONDAY-KUNGENS NYA JEANSBUTIK

Publicerad den 4 september 2013 av Metro Mode

 

På Götgatan 105 öppnar nu Stockholms nya jeansbutik Från Ö till A. Bakom butiken står svensken Örjan Andersson som introducerade världen för snortajta jeans.

Från Ö till A är en 500 kvm stor butik i fyra etage som slår upp portarna på Götgatan 105 i Stockholm, precis invid Skanstullsbron. Märken som Acne, Surface to Air, Altewaisaome, 5Preview, Cornelia Webb, Marques/Almeida och Ashley Williams utgör tillsammans en varumärkesmix av etablerade modevarumärken och unga nyskapande designers. Tanken är att besökaren ska inges en känsla av att vara på en upptäcktsfärd, på en plats där man vill stanna och ha roligt utan några egentliga regler eller begränsningar.

– För mig är det viktigt att komponera redan etablerade varumärken med unga nya designers. Att vara med om att skapa återväxt och plocka upp ungt, nytt är en hörnsten i mitt butikskoncept”, säger Örjan Andersson.

Butiken öppnade portarna för första gången i fredags och är nu öppen dagligen.

 

Text. MARTIN HANSSON Foto. FRÅN Ö TILL A

 

FRANOTILLA_Orjan_Wall_hi  FRANOTILLA_Umbrella_hi

Mer från Metro Mode

  1. Så stylar du fotbollströjan i sommar – 4 enkla looks inför VM

  2. Sommarens hetaste sandaltrender 2026 - 8 modeller modevärlden älskar just nu

  3. Kilklacken gör comeback i sommar

  4. Glöm sandalerna - här är sommarens snyggaste stängda skor

  5. Espadrillos - sommarens stilsäkra favorit

  6. Randiga skjortan – så stylar du den tidlösa klassikern för jobb och vardag

  7. 50 midsommarklänningar vi drömmer om just nu – från romantiska blommor till trendiga pasteller