Snygga skjortor för alla smaker (och plånböcker!)
Skjortan är ett av de basplagg som är ett givet inslag i de flestas garderober. Vi listar de snyggaste modellerna som går att klicka hem just nu!

Skjortan har gått från att vara så mycket mer än ett plagg som är begränsat till kontoret. Vem älskar inte en randig skjorta att använda som ett extra lager under heta sommardagar, eller en färgglad variant i kombination med favoritjeansen?
Vårens finaste skjortor
Just nu finns det massor av härliga alternativ att välja mellan i butikerna: Denimskjortor är som bekant hetare än någonsin just nu, och det är mer än välkommet att bära denim från topp till tå. I vår drar vi dessutom gärna på oss en mönstrad skjorta som genast lyfter en outfit.
Oavsett vilken variant som tilltalar dig mest så hittar du garanterat din nya favoritskjorta i vårt urval nedan!
Följ MetroMode.se på Facebook – där kan du diskutera och kommentera våra artiklar.
Oversized waisted striped shirt – COS
Pris: 990 kronor.Signature striped cotton-poplin shirt – Totême
Pris: 3 296 kronor.Skjorta i bomullspoplin – H&M
Pris: 199 kronor. Finns i 5 olika färger!Oversized poplinskjorta – Arket
Pris: 790 kronor.Washed-linen shirt and shorts set – Deiji Studios
Pris: 2 177 kronor.Linneskjorta – H&M
Pris: 249 kronor. Finns i flera olika färger!Skjorta i linne – Arket
Pris: 590 kronor. Finns i flera olika färger!Easy denim shirt – Tibi
Pris: 5 843 kronor.Jeansskjorta – H&M
Pris: 349 kronor.The Duffy denim shirt – Goldsign
Pris: 5 231 kronor.