Soft Goat släpper lyxig kollektion med loungewear i silke
I Soft Goats nya kollektion lyser märkets signum – kashmir – med sin frånvaro. Istället består plaggen av 100 procent silke. Spana in den sköna kollektionen här!

Soft Goat grundades 2011 av vännerna Stephanie Bergström och Erik Magnuson med syftet att sälja kashmirplagg och produkter till plånboksvänliga priser, utan att tumma på kvaliteten.
Klädmärket har med andra ord varit synonymt med kashmir sedan första början men nu bryter Soft Goat denna trend med sin nya kollektion “Luxury in Silk”, som inte innehåller materialet över huvud taget.
Istället är plaggen – som består av bland annat morgonrockar, shorts och kortärmade skjortor – tillverkade av finstickat silke. De luxuösa plaggen kommer i färgerna vitt och ljusrosa och är särskilt designade för våren och sommaren.
Spana in den sköna kollektionen här nedan!

Kortärmad skjorta i silke – Soft Goat
Pris: 1 795 kronor.
Morgonrock i silke – Soft Goat
Pris: 2 595 kronor.
Raka byxor i silke – Soft Goat
Pris: 2 095 kronor.
Kortärmad skjorta i silke – Soft Goat
Pris: 1 795 kronor.
Stickade shorts i silke – Soft Goat
Pris: 1 295 kronor.
Rundhalsad tröja i silke – Soft Goat
Pris: 1 895 kronor.
Ljusrosa morgonrock i silke – Soft Goat
Pris: 2 595 kronor.
Byxor i silke – Soft Goat
Pris: 2 095 kronor.
Rundhalsad tröja i silke – Soft Goat
Pris: 1 895 kronor.
Vita shorts i silke – Soft Goat
Pris: 1 295 kronor.