VICTORIA BECKHAM LANSERAR GLASÖGONLINJE

Publicerad den 7 augusti 2012 av Metro Mode

Victoria Beckham kan nu lägga till glasögondesigner till sin portfolio. Som vi känner till sedan tidigare lanserade hon en solglasögokollektion för två år sedan, och säger att en glasögonkollektion var nästa självklara sak att göra.

Glasögonen kommer komma i allt från fina och feminima modeller till mer rektangulära former och skarpa, markerade linjer. Vissa kommer även i unisex, och enligt Victoria använder redan maken David Beckham glasögonen.

De kommer att finnas i tre färger, och färgpaletten kommer att ligga i svart, turkost, gult, skogsgrönt och topaz. De är handgjorda i Italien, och priserna kommer att ligga runt 410 dollar.  De når återförsäljarna i januari/februari år 2013 och man kommer att hitta dem på Bergdorf Goodman & Neimann Marcus i Usa, och på Harrods i London.

Av. Joanna Fingal

 

 

Mer från Metro Mode

  1. H&M:s nya kollektion ser ut som direkt från den italienska lyxmodevärlden

  2. Butter yellow fortsätter dominera sommaren 2026 - därför älskar modevärlden den mjuka lyxfärgen

  3. Adidas återlanserar ikoniska Sverige-tröjan från VM 94 – lagom till sommarens fotbollsfeber

  4. Snygga linneplagg från kedjorna - som ger dig en sofistikerad stil

  5. 7 shortstrender som alla modepersoner kommer bära sommaren 2026

  6. “Pop of red” är stylingtrenden som tog över 2024 – och vi är fortfarande besatta

  7. Vilka skor passar bäst till midikjol?