Bachelor 2025 - Christopher Stein och Gabriel Adersteg är årets Bachelors
I juni är Bachelor tillbaka på TV4 – och den här gången med en twist! En av årets ungkarlar, Gabriel Adersteg, var nämligen “undercover” i början av inspelningarna. “Jag ville se hur tjejerna behandlar mig när jag inte är den här killen i kostym”, säger han i Efter fem.

Den 9 juni är det säsongspremiär för Bachelor, TV4:s populära realityprogram där en ungkarl dejtar ett gäng tjejer i hopp om att finna den stora kärleken.

En “undercover” Bachelor
I den kommande säsongen beger singlarna Christopher Stein och Gabriel Adersteg sig till den grekiska ön Kreta i höstas för att lära känna ett gäng tjejer.
Till en början hade dock varken Christopher eller tjejerna någon aning om att Gabriel skulle vara med i säsongen. I Efter fem förklarar Adersteg att han gick in i inspelningarna “undercover” och låtsades tillhöra produktionen – något som han menar gav honom vissa fördelar:
“När man börjar dejta någon ny är det lätt att man blir kär i idén om någon, som man kanske sätter på en piedestal. Så jag kände att jag ville vara lite ‘undercover’, se hur tjejerna behandlar mig när jag inte är den här killen i kostym. Och framförallt se hur de är mot varandra.”
Vilka är då Christopher och Gabriel?
Christopher är 32 år gammal, bor i Stockholm och jobbar som kreditanalytiker. Redan i höstas blev det känt att Christopher, som var med i Bachelorette 2024, är en av årets Bachelors.
“Att få vara årets Bachelor känns både hedrande, overkligt och sjukt kul! Jag är en spontan person som gillar äventyr, så när chansen dök upp kändes det bara rätt att säga ja. Det här är en unik möjlighet att faktiskt fokusera på kärleken – något som lätt glöms bort i vardagsstressen. Jag gillar att utmana mig själv, träffa nya människor och förhoppningsvis hitta någon att både skratta och bygga något fint med”, säger Christopher i ett pressmeddelande.

Gabriel är 29 år, bor även han i Stockholm och jobbar som Customer Advisor på en bank. Gabriel är dessutom tidigare basketproffs och har spelat i både Italien och Island, men har nu flyttat hem till Sverige.
“Att få chansen att vara årets Bachelor känns otroligt kul. Efter många år utomlands som basketproffs kände jag att det var dags att flytta hem till Sverige och testa något nytt. Så när denna möjlighet kom tog jag den med förhoppningen att få träffa någon att också flytta hem till”, säger Gabriel.

Malin Stenbäck återvänder till Bachelor
I sommar är Malin Stenbäck tillbaka som programledare i Bachelor, ett program som hon blivit starkt förknippad med:
“Jag är himla glad över att vara tillbaka som programledare för Bachelor efter min föräldraledighet”, säger hon. “Det finns ingen mer magisk plats att vara på än den där kärleken precis börjar spira, det är en ren ynnest att få jobba med detta. Kommande säsongen kommer inte göra någon besviken, den innehåller faktiskt precis ALLT som jag vet att BachelorNation behöver.”

Deltagare Bachelor 2025:
Linnea Samuelsson, artist och låtskrivare, 30 år, Stockholm

Kamila Dziedzic, biomedicinsk analytiker, 24 år, Malmö

Jozephine Grape, frilansare inom kultur, 33 år, Stockholm

Fanny Lundgren, biolog, 27 år, Umeå/Uppsala

Caroline Andersson Cofré, tatueringslärling, 23 år, Stockholm

Malin Sjöström, butiksbiträde, 29 år, Stockholm

Linn Brandqvist, bankanställd, 29 år, Stockholm

Lucinda Westman, butiksbiträde, 26 år, Piteå

Tuva Jarlegård van Daal, hospitality manager, 24 år, Stockholm

Carolin Utter, administratör, 33 år, Mellerud

Sandra Svensson, studerande till strategisk inköpare, 34 år, Stockholm

Julia Lorén, fastighetsmäklarstudent, 25 år, Borås

Felicia Törning, studerande till barnskötare, 23 år, Stockholm

Miranda Berg, modedesigner, 26 år, Stockholm

Diba Dehkhoda, digital marknadsförare, 27 år, Stockholm

Maja Bengtsson, teamleader på bank, 36 år, Malmö

Natalia Blak Zubicek, mellanstadielärare, 26 år, Stockholm

Melody Ivanova, IT-ingenjör, 29 år, Stockholm

När har Bachelor 2025 premiär?
Bachelor 2025 har säsongspremiär den 9 juni på TV4 Play. Tjejerna avslöjar allt har även det premiär den 9 juni på TV4 Play.