Bonde-Christian om nära döden-upplevelsen: ”Livet höll på att ta slut”
När Christian Becker från Sala i år klev in i ”Bonde söker fru” gjorde han det med en helt ny syn på livet. En dramatisk sjukdomsperiod blev nämligen avgörande för beslutet att våga söka kärleken i tv.

– Jag blev riktigt dålig och det var nära att det inte blev något mer. Livet höll på att ta slut väldigt fort, berättar han i Nyhetsmorgon.
Drabbades av ovanlig sjukdom
För några år sedan insjuknade Christian plötsligt i akut struplocksinflammation – ett tillstånd som snabbt kan bli livshotande.
– Det har ändrat min syn på livet. Hade jag fått frågan innan hade jag nog tackat nej, säger han.
Efter den omskakande händelsen började Christian se på tillvaron med nya ögon och fokusera mer på vad som verkligen betyder något.
– Man får tänka på vad som faktiskt betyder något i livet, och tänka annorlunda.
Oväntad ansökan till ”Bonde söker fru”
Trots att han länge följt programmet framför tv:n hade Christian aldrig trott att han själv skulle bli en av bönderna. Faktum är att det inte ens var han själv som skickade in ansökan.
– Jag sökte inte själv. Det var min syster och några vänner som sökte åt mig. Jag hade ingen aning om det, berättar han.
Hyllas av programledaren
Programledaren Linda Lindorff, som lett ”Bonde söker fru” i 20 säsonger, menar att Christian och de andra bönderna visar stort mod när de väljer att öppna sina hjärtan i tv.
– Som Christian säger: Alla behöver kärlek någonstans. Och att göra det på vårt sätt – där det inte är så skandalöst eller läskigt. Alla vill väl i Bonde söker fru, och det märks, säger hon.
Och Christian håller med:
– Det känns som att ni är snälla, och att det blir bra.