Carina Bergfeldt blev årets kvinnliga programledare - tackar Fredrik Skavlan för allt stöd

Publicerad den 28 augusti 2021 av Metro Mode

Under fredagskvällen gick den årliga Kristallengalan av stapeln på Cirkus i Stockholm. Journalisten och författaren Carina Bergfeldt kammade hem priset som årets kvinnliga programledare.

– Jag skulle verkligen vilja tacka Fredrik Skavlan och co, sa Carina i vinnarintervjun.

Foto: Instagram @cbergfeldt

1 januari 2021 sändes första programmet av Carina Bergfeldts talkshow “Carine Bergfeldt”. I tio program intervjuade hon alltifrån stadsminister Stefan Löfvén och hans hustru Ulla, till Benjamin Ingrosso, Gunde Svan och Tareq Taylor. Succén var ett faktum och bara På Spåret och Melodifestivalen hade bättre tittarsiffror under den perioden!

(Tareq Taylor blev f.ö. Årets manliga programledare under Kristallengalan.)

Visa det här inlägget på Instagram

Ett inlägg delat av SKAVLAN (@skavlantvshow)

Igår röstades Carina fram som årets kvinnliga programledare under Kristallengalan 2021 där även Tilde de Paula Eby, Jonna Lundell och Suzanne Sjögren var nominerade.

Hon berättar i vinnarintervjun med Parisa Amiri att hon vill tacka Fredrik Skavlan och co. för allt stöd och pepp. Hon berättar vidare att det inte var ett lätt beslut att ta över ett program med eget namn på bästa sändningstid, men med facit i hand var hon otroligt nöjd!

– Ja herregud, det är superläskigt och ett stort steg, men samtidigt väldigt roligt. Jag är journalist i grunden och gillar att åka ut och träffa människor, men det var skitkul. Jag hade väldigt härliga gäster, sa hon.

Stort grattis Carina önskar vi på Metro Mode!

Visa det här inlägget på Instagram

Ett inlägg delat av Carina Bergfeldt (@cbergfeldt)

Läs även:

Kristallen 2021 – här är alla vinnare!

Mer från Metro Mode

  1. Hanna Schönbergs klädmärke Arakii kritiseras

  2. GES-klassikern får nytt liv – nu släpper barnen ny version av ”När vi gräver guld i USA”

  3. Hanna Friberg ny programledare för "Bachelor in paradise"

  4. Råd & Rön: Klassikern är en av de sämsta hasselnötskrämerna

  5. Ny lag: Fler butiker måste ta emot kontanter från 1 juli

  6. Ovanligt med äldre kvinnor i storfilmer, visar rapport

  7. Ny lag ska öka användningen av kontanter