Demi Lovato och Jordan "Jutes" Lutes har förlovat sig

Publicerad den 19 december 2023 av Metro Mode

Demi Lovato och låtskrivaren Jordan “Jutes” Lutes har tagit nästa steg i sin relation och förlovat sig, det rapporterar People. “Jag kan inte förstå att jag får gifta mig med mitt livs kärlek”, skriver Lovato på Instagram.

Foto: Instagram @ddlovato

Under helgen bekräftade en talesperson för Demi Lovato att sångerskan numera är förlovad med låtskrivaren Jordan “Jutes” Lutes.

“Är fortfarande mållös”

Talespersonen berättade för People att paret förlovade sig i Los Angeles i lördags. Det stora ögonblicket beskrivs som “personligt och intimt”, och efteråt ska Lutes och Lovato ha begett sig till en restaurang för att fira milstolpen med sina familjer.

I ett inlägg på Instagram berättar Lovato om sina känslor efter frieriet:

“Jag är fortfarande mållös”, skriver hon. “Gårdagskvällen var den bästa kvällen i mitt liv och jag kan inte förstå att jag får gifta mig med mitt livs kärlek @jutesmusic.”

Enligt Glamour träffades Lovato och Lutes i januari 2022 när de skrev låten Substance tillsammans. De offentliggjorde sin relation i augusti samma år.

I somras berättade Lovato hur hennes och Lutes relation utvecklades:

“Vi blev först vänner. Vi var vänner i flera månader och sen bestämde vi oss för att börja dejta efter att vi erkänt våra känslor för varandra”, sa hon när hon gästade SiriusXM.

Mer från Metro Mode

  1. Nicole Falciani är singel: "Känner mig dum"

  2. Rosanna Charles och Sonja Livbom har gått skilda vägar

  3. Fotbollströjor rusar på Tradera inför VM 2026 – svenska landslagströjor ökar med 414 procent

  4. Efter falukorvsskandalen – hälften av Vaggeryds charks produkter underkända i blixtkontroll

  5. Ryan Gosling gick upp 27 kilo för rollen – fick sparken innan inspelningen

  6. ”Masked Singer”-vinnaren lurade hela panelen – gömde sig bakom kvinnlig röst

  7. Här är sommarens mest efterlängtade konserter och festivaler