Dramatiken under Bachelorette 2024 – TV4 fick stärka säkerheten

Publicerad den 1 mars 2024 av Metro Mode

Bachelorette må vara ett program som präglas av ljuva känslor, men inspelningarna i Tulum blev inte så harmoniska som man hade kunnat hoppats: enligt Aftonbladet tvingades TV4 stärka säkerheten på plats i Mexiko.

Foto: Instagram @edvintornblom/TV4

Nästa månad är det premiär för årets upplaga av Bachelorette. Denna gång är det Sonja Livbom, 28 år från Nacka, som ska söka kärleken det populära programmet.

Foto: TV4

“Skjutningar och rån”

Nytt för i år är att Edvin Törnblom, 28, är programledare för Bachelorette. Han berättar i podcasten Ursäkta att inspelningarna i Tulum, Mexiko blev mer dramatiska än han förutsett.

I podden, som Törnblom driver tillsammans med Johanna Nordström, 28, säger han att tiden i Mexiko innefattade “skjutningar och rån och allt möjligt”. Däremot går han inte in på saker som händer i själva programmet, på grund av sitt kontrakt med TV4.

I ett mail till Aftonbladet bekräftar TV4 att det “förekom oroligheter i området” och att man därför “stärkte säkerheten” under produktionen. Däremot vill de inte uttala sig om några detaljer – men kanske får vi veta mer när den nya säsongen drar igång på TV4 den första april!

Mer från Metro Mode

  1. Diddys rättegång: Försvaret tyst - ingen tar plats i vittnesbåset

  2. Peter Haber öppnar upp om barndomstrauma i gripande sommarprat

  3. Johan Floderus: Ett gripande sommarprat om frihet, kärlek och överlevnad

  4. Petra Mede ny röst i Halv åtta hos mig

  5. Petra Medes Sommarprat 2025 - en pladdrig, självironisk dagbok

  6. "Hudlös": Joakim Lundell vill ge unga hopp med ny tv-serie

  7. Sommarpratare 2025 - Här är hela listan för Sommar i P1