Dua Lipa stämmer Samsung – efter bild på tv-kartonger

Publicerad den 11 maj 2026 av Metro Mode

Dua Lipa riktar nu en stämningsansökan mot Samsung efter att hennes ansikte ska ha använts på företagets tv-förpackningar utan hennes tillåtelse. Enligt Variety kräver världsstjärnan motsvarande omkring 138 miljoner kronor i skadestånd.

Foto: Instagram @dualipa

Artisten menar att elektronikjätten använt en bild på henne i marknadsföringen av tv-apparater – utan vare sig godkännande eller ersättning.

“Utan hennes vetskap”

I stämningsansökan, som lämnades in i Kalifornien, hävdar Dua Lipas juridiska team att Samsung började använda bilden på tv-kartonger under förra året.

– Lipas ansikte användes på ett framträdande sätt i en stor marknadsföringskampanj för en konsumentprodukt utan hennes vetskap, utan ersättning och utan att hon hade något som helst inflytande, kontroll eller möjlighet att påverka, står det i dokumenten enligt Variety.

Enligt stämningen ska bilden ha tagits backstage under Austin City Limits Festival 2024 – och Dua Lipa uppges själv äga rättigheterna till fotografiet.

Fans reagerade på förpackningarna

I rättsdokumenten lyfts även kommentarer från sociala medier fram som bevis på att bilden kan ha påverkat konsumenter att köpa Samsungs produkter.

En person skrev enligt stämningen:

“Jag hade egentligen inte tänkt köpa en tv, men när jag såg kartongen bestämde jag mig för att göra det.”

En annan kommenterade:

“Jag skulle köpa den där tv:n bara för att Dua Lipa är på den.”

Dua Lipas team menar därför att Samsung tjänat på att ge intrycket av att artisten samarbetat med eller rekommenderat produkten – något hon enligt stämningen aldrig gjort.

Kräver 15 miljoner dollar

Nu kräver stjärnan 15 miljoner dollar i ersättning, vilket motsvarar ungefär 138 miljoner svenska kronor.

I dokumenten beskrivs Dua Lipa som ett “premiumvarumärke” som är mycket selektiv när det kommer till samarbeten och kommersiella kampanjer.

Stämningen omfattar bland annat:

  • upphovsrättsintrång
  • varumärkesintrång
  • brott mot rätten till eget namn och bild
  • vilseledande marknadsföring

Samsung svarar på anklagelserna

Samsung har nu kommenterat anklagelserna och menar att bilden kom från en extern samarbetspartner kopplad till streamingtjänsten Samsung TV Plus.

Företaget säger att de fått försäkringar om att alla rättigheter och tillstånd var godkända innan bilden användes.

– Samsung har stor respekt för Dua Lipa och alla artisters immateriella rättigheter. Vi har aktivt försökt hitta en konstruktiv lösning tillsammans med Dua Lipas team och är fortsatt öppna för det, säger företaget i ett uttalande.

Samsung nekar samtidigt till att det ska ha handlat om ett medvetet missbruk av artistens bild.

Mer från Metro Mode

  1. Fotbollströjor rusar på Tradera inför VM 2026 – svenska landslagströjor ökar med 414 procent

  2. Efter falukorvsskandalen – hälften av Vaggeryds charks produkter underkända i blixtkontroll

  3. Ryan Gosling gick upp 27 kilo för rollen – fick sparken innan inspelningen

  4. ”Masked Singer”-vinnaren lurade hela panelen – gömde sig bakom kvinnlig röst

  5. Här är sommarens mest efterlängtade konserter och festivaler

  6. Sverige inför nytt varningssystem i mobilen – så fungerar SE-Alert

  7. Tori Amos skadad i Sverige – höll på att krocka med älg