Edvin Ryding är årets Rising Star 2021!

Publicerad den 18 november 2021 av Metro Mode

Stjärnskottet Edvin Ryding från “Young Royals” är utsedd till årets Rising Star av Stockholms filmfestival. Han tar över kronan som vinnare av titeln efter bland annat Alicia Vikander, Filip Berg och Alba August.

Den 18-åriga skådespelaren som i somras medverkade i succéserien “Young Royals” på Netflix har tidigare synts i bland annat “Gåsmamman” och dubbat filmer som “Framåt” och “Dolittle.” I “Young Royals” spelar han huvudrollen som Prins Wilhelm som motvilligt gör sig hemmastadd på den prestigefyllda internatskolan Hillerska. Det ska dock visa sig att det är svårare än väntat att följa sitt hjärta när han blir förälskad i klasskamraten Simon.

Årets Rising Star-nomineringar har samlat svenska film- och tv-världens unga stjärnskott. De sex kandidaterna presenterades tidigare i höst men nu står det klart att det är Edvin Ryding som tagit hem titeln, grattis Edvin!

Läs även:

Young Royals säsong 2 – Netflix bekräftar ny säsong av populära serien.

Mer från Metro Mode

  1. Här är svenskarnas favoritsill till midsommar – en klassiker dominerar fortfarande

  2. Marius Borg Høiby döms till fängelse – får fyra års straff

  3. Nu på SVT Play: Dokumentären om Alec Baldwins dödsskjutning hyllas av kritiker

  4. Här vill svenskarna helst fira midsommar 2026

  5. Vinnaren om fuskkritiken mot Sveriges mästerkock: ”Det är ju tv”

  6. Fotbolls-VM får svenskarna att boka USA-resor – ökning med 51 procent

  7. Shania Twain om kroppskomplexen: ”Jag hatade min kropp”