Nöje

Grammy Awards 2022 – här är alla vinnare

Vinnarna i årets upplaga av Grammy Awards är nu utsedda och vi kan konstatera att Olivia Rodrigo blev en av galans stora vinnare. Här är samtliga nominerade och vinnare.

Foto: Instagram @recordingacademy

Olivia Rodrigo blev en av årets storvinnare på Grammy-galan, med vinster i tre kategorier: Hennes album “Sour” vann i kategorin Best vokal pop album, hon utsågs till Bästa nya artist och vann dessutom i kategorin Best pop solo performance för låten “Drivers License”.

“Mer än underhållning”

Jon Batiste var nominerad i hela elva kategorier och hans album “We Are” utsågs till årets album.

“Att skapa musik är mer än underhållning för mig – det är andligt”, sa han under sitt tacktal.

Foo Fighters, som drabbades av en oväntad tragedi för några veckor sedan när deras trummis Taylor Hawkins plötsligt gick bort, vann i tre kategorier: Best rock album (“Medicine at Midnight”), Best rock song (“Waiting on a War”) och Best rock performance (“Making a Fire”).

Nominerade svenskar

Flera svenskar var nominerade till Grammys i år: ABBAs album “I Still Have Faith in You” var nominerad i kategorin Record of the Year, medan Snoh Aalegra var nominerad för best R&B performance och Best R&N album (Temporary Highs in the Violet Skies).

Kompositören Ludwig Göransson var nominerad i kategorin Best score soundtrack for visual media för “The Mandalorian: Season 2 – Vol. 2 (Chapters 13-16)”. Någon svensk vinst blev det dock inte i år.

Här är samtliga vinnare i årets Grammy Awards:

Album of the year

Jon Batiste – We Are – VINNARE
Tony Bennett och Lady Gaga – Love for Sale
Justin Bieber – Justice (Triple Chucks Deluxe)
Doja Cat – Planet Her (Deluxe)
Billie Eilish – Happier Than Ever
HER – Back of My Mind
Lil Nas X – Montero
Olivia Rodrigo – Sour
Taylor Swift – Evermore
Kanye West – Donda

Record of the year

ABBA – I Still Have Faith in You
Jon Batiste – Freedom
Tony Bennett och Lady Gaga – I Get a Kick Out of You
Justin Bieber featuring Daniel Cesar och Giveon – Peaches
Brandi Carlile – Right on Time
Doja Cat featuring SZA – Kiss Me More
Billie Eilish – Happier Than Ever
Lil Nas X – Montero (Call Me by Your Name)
Olivia Rodrigo – Drivers License
Silk Sonic – Leave the Door Open – VINNARE

Best pop/duo group performance

Tony Bennett och Lady Gaga – I Get a Kick Out of You
Justin Bieber och Benny Blanco – Lonely
BTS – Butter
Coldplay – Higher Power
Doja Cat featuring SZA – Kiss Me More – VINNARE

Best pop vocal album

Justin Bieber – Justice (Triple Chucks Deluxe)
Doja Cat – Planet Her (Deluxe)
Billie Eilish – Happier Than Ever
Ariana Grande – Positions
Olivia Rodrigo – Sour – VINNARE

Best R&B album

Snoh Aalegra – Temporary Highs in the Violet Skies
Jon Batiste – We Are
Leon Bridges – Gold-Diggers Sound
HER – Back of My Mind
Jazmine Sullivan – Heaux Tales – VINNARE

Best rap performance

Baby Keem featuring Kendrick Lamar – Family Ties – VINNARE
Cardi B – Up
J. Cole featuring 21 Savage och Morray – ​​My Life
Megan Thee Stallion – Thot Shit

Baby Keem Foto: Instagram @recordingacademy

Best new artist

Arooj Aftab
Jimmie Allen
Baby Keem
Finneas
Glass Animals
Japanese Breakfast
The Kid Laroi
Arlo Parks
Olivia Rodrigo – VINNARE
Saweetie

Song of the year

Ed Sheeran – Bad Habits
Alicia Keys och Brandi Carlile – A Beautiful Noise
Olivia Rodrigo – Drivers License
HER – Fight for You
Billie Eilish – Happier Than Ever
Doja Cat featuring SZA – Kiss Me More
Silk Sonic – Leave the Door Open – VINNARE
Lil Nas X – Montero (Call Me by Your Name)
Justin Bieber featuring Daniel Cesar och Giveon – Peaches
Brandi Carlile – Right on Time

Best country album

Brothers Osborne – Skeletons
Mickey Guyton – Remember Her Name
Miranda Lambert, Jon Randall och Jack Ingram – The Marfa Tapes
Sturgill Simpson – The Ballad of Dood & Juanita
Chris Stapleton – Starting Over – VINNARE

Best pop solo performance

Justin Bieber – Anyone
Brandi Carlile – Right on Time
Billie Eilish – Happier Than Ever
Ariana Grande – Positions
Olivia Rodrigo – Drivers License – VINNARE

Best dance/electronic recording

Afrojack och David Guetta – Hero
Ólafur Arnalds Featuring Bonobo – Loom
James Blake – Before
Bonobo and Totally Enormous Extinct Dinosaurs – Heartbreak
Caribou – You Can Do It
Rüfüs Du Sol – Alive – VINNARE
Tiësto – The Business

Best dance/electronic album

Black Coffee – Subconsciously – VINNARE
Illenium – Fallen Embers
Major Lazer – Music Is the Weapon (Reloaded)
Marshmello – Shockwave
Sylvan Esso – Free Love
Ten City – Judgement

Best country duo/group performance

Jason Aldean och Carrie Underwood – If I Didn’t Love You
Brothers Osborne – Younger Me – VINNARE
Dan + Shay – Glad You Exist
Ryan Hurd och Maren Morris – Chasing After You
Elle King och Miranda Lambert – Drunk (And I Don’t Wanna Go Home)

Best rock performance

AC/DC – Shot in the Dark
Black Pumas – Know You Better (Live From Capitol Studio A)
Chris Cornell – Nothing Compares 2 U
Deftones – Ohms
Foo Fighters – Making a Fire – VINNARE

Best metal performance

Deftones – Genesis
Dream Theater – The Alien – VINNARE
Gojira – Amazonia
Mastodon – Pushing the Tides
Rob Zombie – The Triumph of King Freak (A Crypt of Preservation and Superstition)

Best rock song

Weezer – All My Favorite Songs
Kings of Leon – The Bandit
Mammoth WVH – Distance
Paul McCartney – Find My Way
Foo Fighters – Waiting on a War – VINNARE

Best rock album

AC/DC – Power Up
Black Pumas – Capitol Cuts – Live From Studio A
Chris Cornell – No One Sings Like You Anymore Vol. 1
Foo Fighters – Medicine at Midnight – VINNARE
Paul McCartney – McCartney III

Best alternative music album

Fleet Foxes – Shore
Halsey – If I Can’t Have Love, I Want Power
Japanese Breakfast – Jubilee
Arlo Parks – Collapsed in Sunbeams
St Vincent – Daddy’s Home – VINNARE

Best R&B performance

Snoh Aalegra – Lost You
Justin Bieber featuring Daniel Cesar och Giveon – Peaches
HER – Damage
Silk Sonic – Leave the Door Open – VINNARE (Delad vinst)
Jazmine Sullivan – Pick Up Your Feelings – VINNARE (Delad vinst)

Best traditional R&B performance

Jon Batiste – I Need You
BJ the Chicago Kid, PJ Morton och Kenyon Dixon featuring Charlie Bereal – Bring It on Home to Me
Leon Bridges och Robert Glasper – Born Again
HER – Fight for You – VINNARE
Lucky Daye featuring Yebba – How Much Can a Heart Take

Best R&B song

HER – Damage
SZA – Good Days
Giveon – Heartbreak Anniversary
Silk Sonic – Leave the Door Open – VINNARE
Jazmine Sullivan – Pick Up Your Feelings

Best rap album

J Cole – The Off-Season
Nas – King’s Disease II
Tyler, the Creator – Call Me If You Get Lost – VINNARE
Kanye West – Donda

Best rap song

DMX featuring Jay-Z och Nas – Bath Salts
Saweetie featuring Doja Cat – Best Friend
Baby Keem featuring Kendrick Lamar – Family Ties
Kanye West featuring Jay-Z – Jail – VINNARE
J Cole featuring 21 Savage & Morray – ​​My Life

Best melodic rap performance

J Cole featuring Lil Baby – Pride Is the Devil
Doja Cat – Need to Know
Lil Nas X featuring Jack Harlow – Industry Baby
Tyler, the Creator featuring YoungBoy Never Broke Again, Ty Dolla $ign – WusYaName
Kanye West featuring the Weeknd och Lil Baby – Hurricane – VINNARE

Best country song

Maren Morris – Better Than We Found It
Kacey Musgraves – Camera Roll
Chris Stapleton – Cold – VINNARE
Thomas Rhett – Country Again
Walker Hayes – Fancy Like
Mickey Guyton – Remember Her Name

Best country solo performance

Luke Combs – Forever After All
Mickey Guyton – Remember Her Name
Jason Isbell – All I Do Is Drive
Kacey Musgraves – Camera Roll
Chris Stapleton – You Should Probably Leave – VINNARE

Best Latin pop album

Pablo Alborán – Vértigo
Paula Arenas – Mis Amores
Ricardo Arjona – Hecho a la Antigua
Camilo – Mis Manos
Alex Cuba – Mendó – VINNARE
Selena Gomez – Revelación

Best música urbana album

Rauw Alejandro – Afrodisíaco
Bad Bunny – El Último Tour del Mundo – VINNARE
J Balvin – Jose
Karol G – KG0516
Kali Uchis – Sin Miedo (Del Amor y Otros Demonios)

Best Latin rock or alternative album

Bomba Estéreo – Deja
Diamante Eléctrico – Mira Lo Que Me Hiciste Hacer (Deluxe Edition)
Juanes – Origen – VINNARE
Nathy Peluso – Calambre
C. Tangana – El Madrileño
Zoé – Sonidos de Karmática Resonancia

Best tropical Latin album

Rubén Blades y Roberto Delgado & Orquesta – Salswing! – VINNARE
El Gran Combo de Puerto Rico – En Cuarantena
Aymée Nuviola – Sin Salsa No Hay Paraíso
Gilberto Santa Rosa – Colegas
Tony Succar – Live in Peru

Best American roots performance

Jon Batiste – Cry – VINNARE
Billy Strings – Love and Regret
The Blind Boys of Alabama och Béla Fleck – I Wish I Knew How It Would Feel to Be Free
Brandy Clark med Brandi Carlile – Same Devil
Allison Russell – Nightflyer

Best American roots song

Rhiannon Giddens med Francesco Turrisi – Avalon
Valerie June med Carla Thomas – Call Me a Fool
Jon Batiste – Cry – VINNARE
Yola – Diamond Studded Shoes
Allison Russell – Nightflyer
Linda Chorney med Becca Byram, EJ Ouellette och Trevor Sewell – Bored

Best Americana album

Jackson Browne – Downhill From Everywhere
John Hiatt med The Jerry Douglas Band – Leftover Feelings
Los Lobos – Native Sons – VINNARE
Allison Russell – Outside Child
Yola – Stand for Myself

Best contemporary blues album

The Black Keys med Eric Deaton och Kenny Brown – Delta Kream
Joe Bonamassa – Royal Tea
Shemekia Copeland – Uncivil War
Steve Cropper – Fire It Up
Christone “Kingfish” Ingram – 662 – VINNARE

Best traditional blues album

Elvin Bishop and Charlie Musselwhite – 100 Years of Blues
Blues Traveler – Traveler’s Blues
Cedric Burnside – I Be Trying – VINNARE
Guy Davis – Be Ready When I Call You
Kim Wilson – Take Me Back

Best bluegrass album

Billy Strings – Renewal
Béla Fleck – My Bluegrass Heart – VINNARE
The Infamous Stringdusters – A Tribute to Bill Monroe
Sturgill Simpson – Cuttin’ Grass – Vol. 1 (Butcher Shoppe Sessions)
Rhonda Vincent – Music Is What I See

Best folk album

Mary Chapin Carpenter – One Night Lonely (Live)
Tyler Childers – Long Violent History
Madison Cunningham – Wednesday (Extended Edition)
Rhiannon Giddens med Francesco Turrisi – They’re Calling Me Home – VINNARE
Sarah Jarosz – Blue Heron Suite

Best reggae album

Etana – Pamoja
Gramps Morgan – Positive Vibration
Sean Paul – Live N Livin
Jesse Royal – Royal 
Soja – Beauty in the Silence – VINNARE
Spice – 10

Best jazz vocal album

The Baylor Project – Generations
Kurt Elling and Charlie Hunter – SuperBlue
Nnenna Freelon – Time Traveler
Gretchen Parlato – Flor
Esperanza Spalding – Songwrights Apothecary Lab – VINNARE

Best jazz instrumental album

Jon Batiste – Jazz Selections: Music From and Inspired by Soul
Terence Blanchard med The E Collective och the Turtle Island Quartet – Absence
Ron Carter, Jack DeJohnette och Gonzalo Rubalcaba – Skyline – VINNARE
Chick Corea, John Patitucci och Dave Weckl – Akoustic Band Live
Pat Metheny – Side-Eye NYC (V1.IV)

Best Latin jazz album

Eliane Elias With Chick Corea och Chucho Valdés – Mirror Mirror – VINNARE
Carlos Henriquez – The South Bronx Story
Arturo O’Farrill och The Afro Latin Jazz Orchestra – Virtual Birdland
Dafnis Prieto Sextet – Transparency
Miguel Zenón och Luis Perdomo – El Arte del Bolero

Best new age album

Will Ackerman, Jeff Oster och Tom Eaton – Brothers
Stewart Copeland och Ricky Kej – Divine Tides – VINNARE
Wouter Kellerman och David Arkenstone – Pangaea
Opium Moon – Night + Day
Laura Sullivan – Pieces of Forever

Best global music album

Rocky Dawuni – Voice of Bunbon Vol. 1.
Daniel Ho & Friends – East West Players Presents: Daniel Ho & Friends Live in Concert
Angélique Kidjo – Mother Nature – VINNARE
Femi Kuti, Made Kuti – Legacy +
Wizkid – Made in Lagos: Deluxe Edition

Best global music performance

Arooj Aftab – Mohabbat – VINNARE
Angélique Kidjo och Burna Boy – Do Yourself
Femi Kuti – Pà Pá Pà
Yo-Yo Ma och Angélique Kidjo – Blewu
Wizkid featuring Tems – Essence

Best regional Mexican music album

Aida Cuevas – Antología de la Musica Ranchera, Vol. 2
Vicente Fernández – A Mis 80’s – VINNARE
Mon Laferte – Seis
Natalia Lafourcade – Un Canto por México, Vol. II
Christian Nodal – Ayayay! (Súper Deluxe)

Best gospel album

Jekalyn Carr – Changing Your Story
Tasha Cobbs Leonard – Royalty: Live at the Ryman
Maverick City Music – Jubilee: Juneteenth Edition
Jonathan McReynolds och Mali Music – Jonny X Mali: Live in LA
CeCe Winans – Believe for It – VINNARE

Best roots gospel album

Harry Connick, Jr – Alone With My Faith
Gaither Vocal Band – That’s Gospel, Brother
Ernie Haase och Signature Sound – Keeping On
The Isaacs – Songs for the Times
Carrie Underwood – My Savior – VINNARE

Best gospel performance/song

Dante Bowe med Steffany Gretzinger och Chandler Moore – Voice of God
Dante Bowe – Joyful
Anthony Brown, Group Therapy – Help
CeCe Winans – Never Lost – VINNARE
Elevation Worship och Maverick City Music – Wait on You

Best contemporary Christian album

Natalie Grant – No Stranger
Israel & New Breed – Feels Like Home Vol. 2
Kari Jobe – The Blessing (Live)
Tauren Wells – Citizen of Heaven (Live)
Elevation Worship och Maverick City Music – Old Church Basement – VINNARE

Best contemporary Christian music performance/song

Kirk Franklin och Lil Baby – We Win
HER och Tauren Wells – Hold Us Together (Hope Mix)
Chandler Moore och KJ Scriven – Man of Your Word
CeCe Winans – Believe for It – VINNARE
Elevation Worship och Maverick City Music featuring Chandler Moore och Naomi Raine – Jireh

Producer of the year, non-classical

Jack Antonoff – VINNARE
Rogét Chahayed
Mike Elizondo
Hit-Boy
Ricky Reed

Best comedy album

Lavell Crawford – The Comedy Vaccine
Chelsea Handler – Evolution
Louis CK – Sincerely Louis CK – VINNARE
Lewis Black – Thanks for Risking Your Life
Nate Bargatze – The Greatest Average American
Kevin Hart – Zero F***s Given

Best spoken word album

LeVar Burton – Aftermath
Don Cheadle – Carry On: Reflections for a New Generation From John Lewis – VINNARE
J. Ivy – Catching Dreams: Live at Fort Knox Chicago
Dave Chappelle och Amir Sulaiman – 8:46
Barack Obama – A Promised Land

Best music film

Bo Burnham – Inside
David Byrne – David Byrne’s American Utopia
Billie Eilish – Happier Than Ever (A Love Letter to Los Angeles)
Jimi Hendrix – Music, Money, Madness…Jimi Hendrix in Maui
Various Artists – Summer of Soul – VINNARE

Best song written for visual media

Kristen Anderson-Lopez och Robert Lopez Featuring med Hahn, Eric Bradley, Greg Whipple, Jasper Randall och Gerald White – Agatha All Along
Bo Burnham – All Eyes on Me – VINNARE
P!nk – All I Know So Far
HER – Fight for You
Jennifer Hudson – Here I Am
Leslie Odom, Jr. – Speak Now

Best compilation soundtrack for visual media

Blandade artister – Cruella
Blandade artister – Dear Evan Hansen
Blandade artister – In the Heights
Blandade artister – One Night in Miami…
Jennifer Hudson – Respect
Blandade artister – Schmigadoon! Episode 1
Andra Day – The United States vs. Billie Holiday – VINNARE

Best score soundtrack for visual media

Kris Bowers – Bridgerton
Hans Zimmer – Dune
Ludwig Göransson – The Mandalorian: Season 2 – Vol. 2 (Chapters 13-16)
Carlos Rafael Rivera – The Queen’s Gambit – VINNARE (Delad vinst)
Jon Batiste, Trent Reznor och Atticus Ross – Soul – VINNARE (Delad vinst)

Källor: New York Post, The Guardian

Foto: Instagram @recordingacademy

Nästa bild

Metro Mode Club

SE ALLT
metro mode weekly

Signa upp dig till vårt nyhetsbrev!