Gunilla Persson vinner en Rockbjörn som "Årets genombrott"

Publicerad den 19 september 2024 av Metro Mode

Hollywoodfrun Gunilla Persson valde att försöka sig på en karriär som artist tidigare i år. Hon slutade på fjärdeplats i en av Melodifestivalens deltävlingar och igår röstade Aftonbladets läsare fram henne som “Årets genombrott”.

Foto: Instagram @thegunilla

Gunilla Persson belönades igår med en Rockbjörn för “Årets genombrott” med låten “I won’t shake (La la Gunilla)”. En låt som fick henne att gå vidare till Melodifestivalens andra chansen ihop med Fröken Snusk. Där tog dock melloresan slut för denna gång.

Men inte artistkarriären! Igår vann hon nämligen en Rockbjörn efter att ha blivit framröstad som “Årets genombrott” av Aftonbladets läsare. Det betyder att hon slog artisterna Kerstin Ljungström, Yaeger och B.Baby som också var nominerade i kategorin.

“Tack så väldigt mycket. Jag är alldeles överväldigad, titta vilken söt liten björn”, sa hon igår på scenen när hon tog emot priset.

Mer från Metro Mode

  1. Sabrina Carpenter visar upp sin romantiska bröllopslook från Taylor Swift och Travis Kelces stora dag

  2. Nya bilden på Mette-Marit efter lungtransplantationen - norska hovets uppdatering väcker starka reaktioner

  3. Brad Pitt och Ines de Ramon matchade i svart på Taylor Swift och Travis Kelces bröllop

  4. Taylor Swifts brudbukett fångades av NFL-stjärnans syster – avslöjar blommornas romantiska betydelse

  5. Greta Thunberg avslöjar framtidsplanerna – har börjat plugga till undersköterska

  6. Jessica Alba visar upp kärleken med Danny Ramirez inför Taylor Swift och Travis Kelces bröllop

  7. Jennifer Lopez kanaliserade Audrey Hepburn på Taylor Swift och Travis Kelces bröllop – se den eleganta looken