IKEA gör reklam inspirerad av prinsbröllopet – vi kan inget annat än att älska den!

Publicerad den 24 maj 2018 av Metro Mode

Snacket om prins Harry och Meghan Markles bröllop tar aldrig slut, ja inte än i alla fall. Nu inspireras Ikeas reklam nämligen av brudparet – och den är genialisk!

Foto:David Fisher/REX/Shutterstock & Ikea

Meghan Markle och prins Harry tar fortfarande världen med storm och inom reklamvärlden har Ikea på senare tid fått stor uppmärksamhet. På deras Facebooksida delar de med sig av den glada nyheten om att prinsen fortfarande är ledig – kanske på ett annat sätt än vad vi hade förväntat oss. Reklamen handlar nämligen om stolen “Harry”. I inlägget skriver Ikea: “Oroa er inte damer, Harry är inte borta från marknaden. Vi lovar”.

Enligt Resumé är det Ikea creative hub och Acne som står bakom reklamen – och vi måste erkänna att vi älskar kreativiteten! Ikea har även hittat ett nytt sätt att marknadsföra sin matlåda. På Instagram delar de en tårtbild med texten “När 600 bröllopsgäster har gått hem och du har ”lite” tårta över” – genialiskt tycker vi!

Här kan du se bilderna!

När 600 bröllopsgäster har gått hem och du har ”lite” tårta över. PRUTA matlåda (set om 17), 39 kr.

Ett inlägg delat av IKEA Sverige (@ikeasverige)

Mer från Metro Mode

  1. Olivia Rodrigo startar musikfestival

  2. Liam Paynes son Bear ärver nästan 300 miljoner kronor efter stjärnans död

  3. Amanda Romare om uppväxten, ångesten och känslan av att vara en bluff i Sommar i P1

  4. Pernilla Wahlgrens sommarplaner med Christian Bauer – tar med maken på turnén: ”Det blir mysigt”

  5. Så ser familjerna Wahlgren och Ingrossos släktträd ut 2026

  6. Sommarpratare 2026 - Här är hela listan för Sommar i P1

  7. Pernilla Wahlgren sjuk inför Allsång på Skansen-premiären: ”Jättenojig”