Italien skärper reglerna för influencers
Italienska influerare måste numera följa en rad regler i en “uppförandekod” – annars riskerar de miljontals kronor i böter.

Det var i januari som det beslutades att den italienska kommunikationsmyndigheten (AGCOM) skulle utforma ett regelverk för influerare. Nu är det fastställt, det rapporterar NSS Magazine.
Miljontals kronor i böter för dold reklam
Förra månaden blev det möjligt för italienska influerare att registrera sig på AGCOM:s hemsida. De som behöver registrera sig är personer med minst 500 000 följare, eller i snitt en miljon visningar i månaden, i sociala medier.
Ovanstående måste nu följa en “uppförandekod” som syftar till att “säkerställa transparens och rättvisa på den digitala marknaden”.
Reglerna innebär bland annat att influencers måste vara transparenta med inlägg som utgör reklam samt följa regler som ska skydda minderåriga.
Den som bryter mot reglerna gällande dold reklam kan få böter upp till 250 000 euro (motsvarande cirka 2,7 miljoner svenska kronor). Att bryta mot reglerna som handlar om att skydda minderåriga kan blir ännu dyrare: upp till 600 000 euro (motsvarande cirka 6,5 miljoner kronor).