Jocke och Jonna gifter om sig – allt direktsänds i nya TV4-serien

Publicerad den 8 maj 2026 av Metro Mode

Tio år efter sitt första bröllop är det dags igen. Joakim och Jonna Lundell förnyar sina äktenskapslöften i den nya realityserien “Jocke och Jonna – lovar och svär” på TV4 och TV4 Play – och tittarna får följa hela resan från start till mål.

Foto: Christopher Lanaway/TV4

Serien har premiär den 19 juli på TV4 Play och dagen efter på TV4. Den stora finalen blir ett storslaget jubileumsbröllop den 23 augusti, som dessutom livesänds på TV4 Play under tolv timmar.

Följer varje steg inför bröllopet

I serien får tittarna komma nära paret när de planerar sitt drömbröllop – från val av ringar och kläder till festlokal, mat och bröllopsdans. Det är ont om tid och ambitionerna är höga: allt ska bli perfekt den här gången.

Foto: Christopher Lanaway/TV4

Inspelningarna har pågått under hela våren, både i Sverige och utomlands, och serien utlovar en mer personlig inblick i Joakim och Jonna Lundells relation än tidigare.

– Det är ju inte många månader kvar, och vi är så taggade på att få göra det här tillsammans igen. De senaste tio åren har verkligen varit en resa och vi ser fram emot att få dela den här dagen med våra barn, nära och kära. Att dessutom låta tittarna vara med hela vägen fram till bröllopet, och direktsänt hela bröllopsdagen, känns helt fantastiskt, säger Joakim och Jonna Lundell.

Foto: Christopher Lanaway/TV4

Livesändning av hela bröllopsdagen

Den 23 augusti kulminerar serien i parets löftesförnyelse – och TV4 Play satsar stort. Hela bröllopsdagen kommer att sändas live i tolv timmar, vilket ger tittarna möjlighet att följa allt i realtid, från förberedelser till fest.

Efter bröllopet väntar även ett eftersnacksprogram på TV4 Play den 6 september där paret och gästerna delar med sig av höjdpunkter, känslor och skvaller från den stora dagen.

När har “Jocke och Jonna – lovar och svär” premiär?

  • 19 juli – Premiär på TV4 Play
  • 20 juli – Premiär på TV4
  • 23 augusti – Livesänd bröllopsdag på TV4 Play
  • 6 september – Eftersnacksprogram på TV4 Play

Läs även:

Joakim Lundell stämmer Youtubers: efter T-shirtarna med hånfullt budskap!

Första bilderna från ”Spökjakt – Inlåsta” – här är nya säsongen som tar skräcken till nästa nivå!

Jonna Lundell säger ifrån efter kroppskommentarer!

Mer från Metro Mode

  1. Olivia Rodrigo startar musikfestival

  2. Liam Paynes son Bear ärver nästan 300 miljoner kronor efter stjärnans död

  3. Amanda Romare om uppväxten, ångesten och känslan av att vara en bluff i Sommar i P1

  4. Pernilla Wahlgrens sommarplaner med Christian Bauer – tar med maken på turnén: ”Det blir mysigt”

  5. Så ser familjerna Wahlgren och Ingrossos släktträd ut 2026

  6. Sommarpratare 2026 - Här är hela listan för Sommar i P1

  7. Pernilla Wahlgren sjuk inför Allsång på Skansen-premiären: ”Jättenojig”