En fransk kvinna trodde sig vara i ett förhållande med Brad PItt – tills hon fick syn på en bild där han poserade med sin flickvän. “Jag var förälskad i mannen jag skrev med”, säger kvinnan.
Det var i förra veckan som en fransk kvinna – en 53-årig inredningsdesigner vid namn Anne – gick ut i tv och berättade att hon blivit lurad på miljonbelopp av en person som utgav sig för att vara Brad Pitt.
Skickade AI-bilder på sjuk Brad Pitt
I programmet Sept à huit förklarade kvinnan att hon i över ett års tid trott sig vara i ett förhållande med Pitt.
Kontakten inleddes när hon skaffade Instagram i februari 2023 för att dela med sig av bilder från en skidsemester i Alperna. En person som utgav sig för att vara Brad Pitts mamma, Jane Pitt, kontaktade då Anne och skrev att hon skulle passa väl ihop med hennes “son”.
Snart kommunicerade kvinnan och “Brad Pitt” med varandra dagligen:
“Jag var förälskad i mannen som jag skrev med”, berättade Anne enligt The Guardian. “Han visste hur man talar med en kvinna.”
“De förtjänar ett helvete”
Med hjälp av AI-genererade bilder övertygade svindlaren kvinnan om att skådespelaren led av cancer och var i akut behov av pengar till en njuroperation, detta då hans egna tillgångar frysts i samband med skilsmässan från Angelina Jolie.
Anne hade vid denna tidpunkt tillgång till stora belopp eftersom hon hade skilt sig från en man som franska medier beskriver som en miljonär. Sammanlagt förde hon över 830 000 euro (motsvarande ungefär 9,5 miljoner svenska kronor) till bedragaren.
Det var inte förrän hon såg en artikel där Pitt poserade med sin nuvarande flickvän, Ines de Ramon, på filmfestivalen i Venedig som hon insåg att hon blivit lurad.
“Jag förstår inte varför de valde att skada mig på det här sättet”, sa kvinnan till TF1. “Jag har aldrig gjort någon illa. De här människorna förtjänar ett helvete.”
“Fruktansvärt”
Sedan nyheten om bedrägeriet blev viral har Anne mottagit mycket hån online. Även Netflix franska avdelning har gjort sig lustiga över historien, detta genom ett inlägg på sociala medier där de listar “fyra filmer med Brad Pitt (på riktigt) att se gratis”.
På grund av den negativa uppmärksamhet som inslaget genererat har tv-kanalen tagit bort programmet från sina hemsidor. I inslaget framkom det att kvinnan drabbades av en depression när bedrägeriet uppdagades, samt att hon har vårdats på sjukhus för psykisk ohälsa.
I ett uttalande som Variety har publicerat beklagar en talesperson händelsen:
“Det är fruktansvärt att bedragare utnyttjar det starka bandet mellan fans och kändisar. Detta är en viktig påminnelse att inte svara på spontana meddelanden online, i synnerhet från skådespelare som inte har konton på sociala medier.”