Leonardo DiCaprio är tillbaka - med omtalade mustaschen i nya filmen med Jennifer Lawrence

Publicerad den 24 mars 2026 av Metro Mode

Minns du Leonardo DiCaprios snackis-look från Oscarsgalan? Nu är den här igen – och den spelar huvudroll i första bilden från hans nya film.

Foto: Apple TV

I What Happens at Night ser vi DiCaprio tillsammans med Jennifer Lawrence i ett första officiellt klipp från inspelningen – och ja, den ikoniska mustaschen är kvar.

Ett nytt samarbete med Scorsese

Filmen regisseras av Martin Scorsese och blir den sjunde gången han och DiCaprio jobbar tillsammans – en duo som gång på gång levererat storfilmer.

Den här gången får vi följa ett gift amerikanskt par som reser till en liten, snötäckt europeisk stad för att adoptera ett barn. Men vistelsen tar snabbt en mörk vändning när de checkar in på ett mystiskt hotell där allt inte är som det verkar.

Första bilden – och detaljerna alla pratar om

I den första bilden från filmen ser vi DiCaprio och Lawrence gå hand i hand genom ett vinterlandskap, med en bil parkerad i bakgrunden. Stämningen? Kylig, dramatisk – och full av mystik.

Men det är en detalj som fångar allas blickar: mustaschen.

Den debuterade på Oscars 2026, där DiCaprio dök upp tillsammans med sin partner Vittoria Ceretti – och nu verkar den vara här för att stanna, åtminstone på film.

Stjärnspäckad rollista

Utöver DiCaprio och Lawrence får vi även se namn som Mads Mikkelsen, Patricia Clarkson och Jared Harris i rollistan – vilket lovar riktigt hög nivå.

Filmen baseras på Peter Camerons roman med samma namn och är just nu under inspelning.

Redo för ännu en filmfavorit?

Med en stark story, ikoniskt samarbete och en av Hollywoods mest omtalade looks just nu, känns What Happens at Night redan som en film att hålla koll på.

Och ärligt – vi klagar inte på att mustaschen fick följa med.

Mer från Metro Mode

  1. Pappans toalettbesök med döttrarna blev viralt – nu får kritiken konsekvenser

  2. Forskare: Rött hår blir allt vanligare – kan bero på naturligt urval

  3. Här är bästa vaniljglassen i butik – testvinnaren får toppbetyg

  4. Barbra Streisands fina hälsning till gravida Anne Hathaway

  5. Sju blommor att lägga under kudden i midsommar - enligt dejtingexperten

  6. Perla Malmberg öppnar upp om överdosen

  7. Let's Dance 2026 – alla deltagare som är klara hittills