Magdalena Graaf om sorgen efter sonen: "Att förlora ett barn, den smärtan går inte att föreställa sig"

Publicerad den 8 september 2017 av Metro Mode

I augusti för tre år sedan förlorade programledaren och bloggaren Magdalena Graaf sin son Isak. För Hemmets berättar hon nu om sorgen efter sin son. 

Foto: IBL

Det har gått tre år sedan som polisen knackade på hemma hos Magdalena Graaf och berättade det som ingen förälder vill höra, att ens barn har gått bort.

– Jag tänker på Isak varje dag och även om smärtan är densamma så bär jag med mig honom på ett finare sätt i dag, säger Magdalena till Hemmets.

Hon berättar att hon länge inte klarade av att titta på bilder på Isak, att det gjorde för ont att minnas honom.

–  Nu vågar jag tänka mer på honom. Som när jag äter något gott eller hör en ny bra låt, att det här skulle Isak ha gillat. Men visst finns det fortfarande dagar då sorgen nästan är outhärdlig. För en tid sedan åkte jag ut till Isaks grav mitt i natten, låg där ett par timmar och lyssnade på musik och grät.

– Att förlora ett barn, den smärtan går inte att föreställa sig. Och den går inte att beskriva heller, säger Magdalena till Hemmets.

Läs hela intervjun här>

Mer från Metro Mode

  1. Gigi Hadid delar ovanliga bilder med Bradley Cooper – visar upp kärlekssemestern efter Taylor Swifts bröllop

  2. Kathy Griffin avslöjar sanningen om 22-årige "pojkvännen": "Ett socialt experiment"

  3. Kygo remixade Erling Haalands gamla raplåt – nu toppar den Spotify

  4. Erling Haaland uppmanar alla att googla hans namn – därför pratar hela internet om detaljen

  5. Rita Wilsons kärlekshyllning till Tom Hanks på 70-årsdagen: "Mitt livs kärlek"

  6. Svenskarnas värsta hotellsynder avslöjade – det här stör vi oss mest på

  7. Kathy Griffin, 65, visar upp nya pojkvännen – och åldersskillnaden får internet att reagera