Mattel lanserar Barbiedocka med autism

Publicerad den 14 januari 2026 av Metro Mode

Den första Barbiedockan med autism är här, det avslöjar Mattel i ett pressmeddelande. “Alla barn förtjänar att känna igen sig”, säger Therése Lindgren, svensk ambassadör för dockan.

Foto: Mattel

Det var i början av veckan som Mattel lanserade sin senaste produkt: En Barbiedocka med autism.

Foto: Mattel

“Alla barn förtjänar att känna igen sig”

Den nya dockan har tagits fram i samarbete med Autistic Self Advocacy Network, en ideell organisation som drivs av och för autistiska personer och som förespråkar autistiska personers rättigheter.

Dockan har flera unika egenskaper. Bland annat är blicken riktad lite åt sidan, vilket återspeglar att vissa personer med autism kan undvika direkt ögonkontakt.

Dessutom är dockan utrustad med bland annat en fidget spinner – ett verktyg för att minska stress och öka fokus – och brusreducerande hörlurar som “minskar sensorisk överbelastning”.

Therése Lindgren är svensk ambassadör för den nya dockan. Hon menar att det är viktigt med representation även när det gäller leksaker:

När olikheter får finnas med från början blir de mindre laddade, mindre konstiga, mindre ensamma“, skriver hon på Instagram.

Hon tillägger:

Alla barn förtjänar att känna igen sig och alla barn mår bra av att förstå att människor fungerar på olika sätt.

Visa detta inlägg på Instagram

Ett inlägg delat av Therése Lindgren (@therese)

Mer från Metro Mode

  1. Gigi Hadid delar ovanliga bilder med Bradley Cooper – visar upp kärlekssemestern efter Taylor Swifts bröllop

  2. Kathy Griffin avslöjar sanningen om 22-årige "pojkvännen": "Ett socialt experiment"

  3. Kygo remixade Erling Haalands gamla raplåt – nu toppar den Spotify

  4. Erling Haaland uppmanar alla att googla hans namn – därför pratar hela internet om detaljen

  5. Rita Wilsons kärlekshyllning till Tom Hanks på 70-årsdagen: "Mitt livs kärlek"

  6. Svenskarnas värsta hotellsynder avslöjade – det här stör vi oss mest på

  7. Kathy Griffin, 65, visar upp nya pojkvännen – och åldersskillnaden får internet att reagera