Modebonanza när "Djävulen bär Prada" blir musikal! Då kan du köpa biljetter (och det är snart!)

Publicerad den 19 september 2019 av Metro Mode

Är du en av de som kan citera “Djävulen bär Prada” direkt från huvudet? Och älskade du också Meryl Streeps tolkning av sin karaktär Miranda, som sägs vara inspirerad av Vogues chefredaktör Anna Wintour? Då har vi goda nyheter för dig! 

Foto: The Devil Wears Prada

2003 släpptes boken “Djävulen bär Prada”, skriven av författaren Lauren Weisberger, och redan då gjorde den succé på topplistorna världen över. Tre år senare antog den minst sagt dryga chefredaktören Miranda Priestly även en fysisk form när filmen med samma namn gick upp på biografer världen över. Sedan dess har väl titeln mer eller mindre levt sitt eget liv samtidigt som både Anne Hathaway och Emily Blunt, som spelade två av huvudrollerna, har gjort spikrak karriär uppåt på varsitt håll.

Men nu kommer det alltså fler goda nyheter, elva år efter att filmen släpptes. I juli 2020 sätts nämligen den första föreställningen av musikalen “Djävulen bär Prada” upp. Och för att göra det ännu bättre är det en riktig musikalstjärna som har gjort musiken – det är nämligen ingen mindre än Sir Elton John som står bakom tonerna.

Biljetterna släpps den 6:e oktober men tyvärr för oss svenskar har musikalen först premiär i Chicago. Det ryktas dock om att den kommer till Londons West End år 2021. Inte direkt snart, men den som väntar på något gott, eller hur?

Källa: Harper’s Bazaar

Mer från Metro Mode

  1. Gigi Hadid delar ovanliga bilder med Bradley Cooper – visar upp kärlekssemestern efter Taylor Swifts bröllop

  2. Kathy Griffin avslöjar sanningen om 22-årige "pojkvännen": "Ett socialt experiment"

  3. Kygo remixade Erling Haalands gamla raplåt – nu toppar den Spotify

  4. Erling Haaland uppmanar alla att googla hans namn – därför pratar hela internet om detaljen

  5. Rita Wilsons kärlekshyllning till Tom Hanks på 70-årsdagen: "Mitt livs kärlek"

  6. Svenskarnas värsta hotellsynder avslöjade – det här stör vi oss mest på

  7. Kathy Griffin, 65, visar upp nya pojkvännen – och åldersskillnaden får internet att reagera