Nilla Fischer klar för Let's Dance 2023

Publicerad den 31 januari 2023 av Metro Mode

Nu står det klart att Nilla Fischer sällar sig till de kändisar som ska visa upp sina danstalanger i Let’s Dance 2023. “Jag tror att det kommer bli en extremt stor utmaning”, säger Fischer i ett klipp på Instagram.

Foot: Instagram @fischernilla

I mars är det dags för årets upplaga av det populära programmet Let’s Dance på TV4. Bland årets kända deltagare märks artisten Andreas Wijk, programledaren Rickard Sjöberg och elitskidåkaren Charlotte Kalla.

Nilla Fischer om Let’s Dance 2023: “En stor utmaning”

Nu sällar sig ännu en sportstjärna till Let’s Dance 2023: Nilla Fischer.

I ett klipp på programmets Instagram-konto berättar fotbollsspelaren att hon ser fram emot att delta, samtidigt som hon medger att hon är “lite, lite rädd”:

“Jag tror att det kommer bli en extremt stor utmaning för mig att dansa tillsammans med någon”, säger hon och tillägger: “Men jag älskar utmaningar, att tävla och lära mig nya saker.”

Visa detta inlägg på Instagram

Ett inlägg delat av Let’s Dance på TV4 (@tv4letsdance)

Mer från Metro Mode

  1. Här är världens lyckligaste städer 2026 – fyra svenska städer tar plats i toppen

  2. Tills döden skiljer oss - TV4:s nya dramathriller du inte vill missa i sommar

  3. Kim Kardashian kritiseras efter inlägg – svarar efter mormoderns död: "Mitt hjärta är hos min familj"

  4. Lewis Hamilton delar privata semesterbilder med Kim Kardashian – känslosamma orden efter familjens sorg

  5. Kris Jenner i sorg – mamma Mary Jo "MJ" Shannon har gått bort, 91 år gammal

  6. Emil Hansius om psykiska ohälsan i Sommar i P1: ”Jag står fortfarande i kö”

  7. Amanda Jansson om prestationsångest i Sommar i P1: ”Jag tänkte att det måste betyda att jag är sämst”