Nu finns en likör som smakar kanelbulle och mjölk

Publicerad den 4 oktober 2017 av Metro Mode

Snart är det kanelbullens dag och vad passar inte bättre då än att rapportera att dessertlikören som smakar just kanelbulle och mjölk finns även i år! 

kanelbulle-likor-1Foto: Unsplash/Arcus Sweden

Likören kanelbulle och mjölk är den första likören som lanserar i serien Svenska Bakverk. Smaken ska föra tankarna till barndomens fikastunder med hembakta bullar och kall mjölk. Den är gjord på färsk mjölk och naturliga smakämnen och den serveras bäst kall.

– Vi är väldigt stolta och glada över att ha lyckats skapa en dessertlikör som så exakt smakar som en rykande, nygräddad kanelbulle. Med ett riktigt kallt glas mjölk till. Kanelbulle & mjölk är den första dessertlikören i serien Svenska Bakverk , säger Martina Talmet, Brand Manager på Arcus Sweden,  i ett pressmeddelande.

Likören finns att beställa på Systembolaget och kostar 189 kronor. Vi får se om vi byter ut kanelbullen mot denna, eller kanske kombinerar dem.

Till fettisdagen i februari lanserades också en likör med smak av semla och nu gör också kanelbullelikören comeback.

Mer från Metro Mode

  1. Arakii under lupp - nya frågor kring Hanna Schönbergs och Eric Saades modebolag

  2. GES-klassikern får nytt liv – nu släpper barnen ny version av ”När vi gräver guld i USA”

  3. Hanna Friberg ny programledare för "Bachelor in paradise"

  4. Råd & Rön: Klassikern är en av de sämsta hasselnötskrämerna

  5. Ny lag: Fler butiker måste ta emot kontanter från 1 juli

  6. Ovanligt med äldre kvinnor i storfilmer, visar rapport

  7. Ny lag ska öka användningen av kontanter