Ny podd om terrordådet på Drottninggatan - 5 år sedan dådet

Publicerad den 7 april 2022 av Metro Mode

Idag släpps en ny serie i sex delar hos Spotify Dok, på dagen fem år efter terrordådet på Drottninggatan. Serien är baserad på journalisten Åsa Erlandssons bok “Drottninggatan” som också släpps idag.

Idag, 7 april, släpps en ny serie i sex delar hos Spotify Dok. Den 7 april 2017 stal Rakhmat Akilov en lastbil i centrala Stockholm och över hundra personer utsattes för mordförsök. Sverige var under attack och det första fullbordade terrordådet mot landet var ett faktum.

Serien är baserad på Åsa Erlandssons bok “Drottninggatan”. I dokumentären träffar hon överlevande och anhöriga, skildrar arbetet bakom avspärrningarna och tar med oss i sin egen kartläggning av gärningsmannen och hans motiv. På så vis målas även den större berättelsen upp – om hur dådet på Drottninggatan förändrade en hel nation.

Här kan du lyssna på trailern.

Mer från Metro Mode

  1. Nicole Falciani är singel: "Känner mig dum"

  2. Rosanna Charles och Sonja Livbom har gått skilda vägar

  3. Fotbollströjor rusar på Tradera inför VM 2026 – svenska landslagströjor ökar med 414 procent

  4. Efter falukorvsskandalen – hälften av Vaggeryds charks produkter underkända i blixtkontroll

  5. Ryan Gosling gick upp 27 kilo för rollen – fick sparken innan inspelningen

  6. ”Masked Singer”-vinnaren lurade hela panelen – gömde sig bakom kvinnlig röst

  7. Här är sommarens mest efterlängtade konserter och festivaler