Nyårsklassikern "Grevinnan och betjänten" blir tv-serie

Publicerad den 4 januari 2023 av Metro Mode

Nyårsklassikern “Grevinnan och betjänten” från 1963 har varit ett självklart inslag på nyårsafton genom åren. Nu rapporterar The Guardian att det planeras en tv-serie som utspelar sig 50 år före originalet.

Foto: Grevinnan och betjänten

“Grevinnan och betjänten”, eller “Dinner for one” som den egentligen heter, är nyårsklassikern som visats på tv under alla år. Den komiska kortfilmen handlar om den eventuellt dementa Miss Sophie och hennes butler James. Under en middagsbjudning ikläder han sig rollen som hennes olika gäster, som alla avlidit under årens gång. Ett evigt skålande leder till att butlern blir alltmer berusad.

Den nya produktionen har istället titeln “Dinner for five” och utspelar sig 1921, alltså 50 år före originalet. I den nya filmen kommer den förmögna Miss Sophie att uppvaktas av fem friare på sitt ståtliga gods, och det är det tyska produktionsbolaget UFA som kommer att filma produktionen under 2023. Originalet är ett stående inslag i SVT:s nyårsfirande.

Mer från Metro Mode

  1. Därför kan semester göra dig stressad - och hur du hanterar det

  2. Kärlek under sommaren: Tillfälligt, intensivt – men ändå meningsfullt?

  3. Bianca Ingrossos Caia fortsätter växa – men Sverige bromsar in

  4. Hania Rosenberg – 90-årig Förintelseöverlevare delar sin historia i Sommar i P1

  5. Sex nya namnsdagar i svensk almanacka – från 2027

  6. Edward af Sillén – ett varmt sommarprat fullt av skratt, självdistans och showbiz-glädje

  7. Sommarpratare 2025 - Här är hela listan för Sommar i P1