Oliver Ingrosso i blåsväder efter uppförandet i "Nyhetsmorgon"

Publicerad den 5 december 2023 av Metro Mode

Oliver Ingrosso är känd för sina kulinariska färdigheter. Men när han nyligen medverkade i Nyhetsmorgon var det något helt annat som fångade flera tittares uppmärksamhet.

Foto: TV4

Det var när Oliver Ingrosso nyligen medverkade i Nyhetsmorgon som tittare reagerade på en detalj i hans manér.

“Hygien är A och O”

I samband med att krögaren lagade en middag med italienskt tema syntes han fatta några beslut som vissa tittare likställde med bristande hygien:

Foto: TV4
Foto: TV4

“Sluta slicka av fingrarna och sen fortsätt att arbeta med det du ska servera. Så äckligt”, skriver en person i kommentarsfältet till ett inlägg på programmets Instagram-konto.

“Hygien är A och O på alla kockar……inga fingrar i munnen, använd handskar”, lyder en annan kommentar.

Många användare kom dock till Ingrossos förslag:

“Bry dig inte Oliver, folk måste hitta fel o gnälla, det gör dom på allt o alla”, skriver en person.

Oliver Ingrosso är verksam som både entreprenör och DJ, men mest känd är han kanske för sin restaurang Olli i Stockholm. Förra månaden lanserade han dessutom sin första kokbok – Quanto basta: italienska favoriter och familjerecept.

“[B]oken har inte direkt vanliga recept med mått till allt utan bygger på Quanto basta som i italiensk matlagning betyder ungefär så mycket som behövs. Så mycket du vill. Det som är tillräckligt för dig”, skrev Ingrosso på Instagram i samband med boksläppet.

Mer från Metro Mode

  1. Emil Hansius om psykiska ohälsan i Sommar i P1: ”Jag står fortfarande i kö”

  2. Amanda Jansson om prestationsångest i Sommar i P1: ”Jag tänkte att det måste betyda att jag är sämst”

  3. Gigi Hadid delar ovanliga bilder med Bradley Cooper – visar upp kärlekssemestern efter Taylor Swifts bröllop

  4. Kathy Griffin avslöjar sanningen om 22-årige "pojkvännen": "Ett socialt experiment"

  5. Kygo remixade Erling Haalands gamla raplåt – nu toppar den Spotify

  6. Carl Skau i Sommar i P1: ”300 miljoner människor lider av akut hunger”

  7. Erling Haaland uppmanar alla att googla hans namn – därför pratar hela internet om detaljen