Oscar Zia: "Jag gick till jobbet utan att ha hjärtat med mig"

Publicerad den 20 februari 2023 av Metro Mode

När Oscar Zia gästar Carina Bergfeldts talkshow på SVT berättar han om bakgrunden till sin nya låt “Autopilot”, som släpptes förra veckan. “Man slår på något för att fortsätta samtal eller lyssna, eller bara orka även på de dåliga dagarna”, säger han.

Foto: SVT

Sångare, låtskrivare, skådespelare och programledare – Oscar Zia har många strängar på sin lyra och det är inte konstigt att det blir lite väl hektiskt ibland. Detta är bakgrunden till hans nya låt “Autopilot”, något han berättar med om när han gästar Carina Bergfeldts talkshow.

“Ett sätt att orka på de dåliga dagarna”

I programmet diskuterar Zia fjolåret, som blev ett stort år för honom karriärmässigt. Förutom att leda Melodifestivalen spelade han bland annat in tv-programet Weekend hos Zia med sin bror Dante, ledde musikhjälpen och hade en sommarturné.

Zia beskriver 2022 som ett år då “drömmar gick i upplevelse”. Helt enkelt var det dock inte att hantera de tvära kasten i karriären:

“Det var ett otroligt år och det var så jävla roligt, men det var mycket. Till slut svarade jag bara på mail utan att tänka. Jag gick till jobbet utan att ha hjärtat med mig. Det var autopiloten som var på.

Visa detta inlägg på Instagram

Ett inlägg delat av SVT Guldkanten (@guldkanten_svt)

Han berättar att denna “autopilot” blev nödvändig för att klara av det fullspäckade schemat:

“Jag tror att jag har två sidor. Att man slår på något för att fortsätta samtal eller lyssna, eller bara orka även på de dåliga dagarna. Då är den knappen otroligt hjälpsam”, säger han.

Mer från Metro Mode

  1. Olivia Rodrigo startar musikfestival

  2. Liam Paynes son Bear ärver nästan 300 miljoner kronor efter stjärnans död

  3. Amanda Romare om uppväxten, ångesten och känslan av att vara en bluff i Sommar i P1

  4. Pernilla Wahlgrens sommarplaner med Christian Bauer – tar med maken på turnén: ”Det blir mysigt”

  5. Så ser familjerna Wahlgren och Ingrossos släktträd ut 2026

  6. Sommarpratare 2026 - Här är hela listan för Sommar i P1

  7. Pernilla Wahlgren sjuk inför Allsång på Skansen-premiären: ”Jättenojig”