& Other Stories lanserar modebrädspelet ’The Style Game’!

Publicerad den 29 september 2021 av Metro Mode

Med fokus på höstens mode och att vi kan umgås med vänner igen, så lanserar & Other Stories ett portabelt och socialt brädspel – The Style Game. Spelet säljs i limiterad upplaga och innehåller modekort med & Other Stories höstkollektioner från Stockholm, Los Angeles och Paris.

Spelet är utformat för 3-5 deltagare. Varje spelare representeras av en liten gyllene spelpjäs, med start i sin favoritateljé – Stockholm, Los Angeles eller Paris. Spelaren slår tärningen för att röra sig över spelplanen och samla modekort från ateljéerna. Den första spelaren som samlar en hel outfit från en av de tre atelierna och går till den ateliern vinner spelet. Längs vägen kommer spelarna att stöta på kort med frågor om mode, kultur och inspirerande kvinnor. Spelet innehåller härliga konversationsstartare och dramakort samt Treasure cards med engångsrabatter som kan användas i & Other Stories butiker.  

Målet är att samla en outfit från en av de tre atelierna med hjälp av quiz-, drama-, travel- och conversations cards. Det finns även riktiga skattkort med i spelet som kan användas i  Other Stories butiker. 

Spelet kommer i en begränsad upplaga och kan spelas och köpas i alla & Other Stories butiker från den 30 september. 

Mer från Metro Mode

  1. Diddys rättegång: Försvaret tyst - ingen tar plats i vittnesbåset

  2. Peter Haber öppnar upp om barndomstrauma i gripande sommarprat

  3. Johan Floderus: Ett gripande sommarprat om frihet, kärlek och överlevnad

  4. Petra Mede ny röst i Halv åtta hos mig

  5. Petra Medes Sommarprat 2025 - en pladdrig, självironisk dagbok

  6. "Hudlös": Joakim Lundell vill ge unga hopp med ny tv-serie

  7. Sommarpratare 2025 - Här är hela listan för Sommar i P1