Portofino i Italien inför böter för selfies

Publicerad den 25 april 2023 av Metro Mode

Det populära resmålet Portofino är en favorit hos både kändisar och influencers – men i år får den som gärna tar selfies på semestern vara försiktig med var man tar bilder i byn.

Foto: Shutterstock

Portofino, en vacker fiskeby belägen på den italienska rivieran, är ett populärt resmål som lockar mängder av turister varje sommar. Men dess popularitet har inte endast resulterat i ökade intäkter, utan även i svårhanterlig trängsel på platser där turister tenderar att samlas för att ta selfies.

Riskerar böter på upp till 3000 kronor

Den som tar bilder på fel plats i Portofino riskerar nu höga böter, det skriver BBC. Förbudet – som trädde i kraft i påskas och kommer vara fram till oktober – gäller platser som blivit särskilt populära bland turister som vill ta bilder.

Visa detta inlägg på Instagram

Ett inlägg delat av Italy | Travel | Inspiration (@thedivineitaly)

Enligt Portofinos borgmästare, Matteo Viacava, togs beslutet efter att folksamlingar skapat “anarkiskt kaos” i form av kraftiga trafikstockningar och blockerade gator. Den som bryter mot förbudet riskerar böter på upp till 275 euro, vilket motsvarar drygt 3000 svenska kronor.

Mer från Metro Mode

  1. Isabella Löwengrip och Paul Sundvik separerar – bryter förlovningen efter sex år tillsammans

  2. Sabrina Carpenter visar upp sin romantiska bröllopslook från Taylor Swift och Travis Kelces stora dag

  3. Nya bilden på Mette-Marit efter lungtransplantationen - norska hovets uppdatering väcker starka reaktioner

  4. Brad Pitt och Ines de Ramon matchade i svart på Taylor Swift och Travis Kelces bröllop

  5. Taylor Swifts brudbukett fångades av NFL-stjärnans syster – avslöjar blommornas romantiska betydelse

  6. Greta Thunberg avslöjar framtidsplanerna – har börjat plugga till undersköterska

  7. Jessica Alba visar upp kärleken med Danny Ramirez inför Taylor Swift och Travis Kelces bröllop