Pressbyrån firar in våren – säljer glass till halva priset
Våren är här och med den kommer ett av de mest efterlängtade vårtecknen: Pressbyråns årliga glassfest. Under kampanjperioden säljs all styckglass från GB Glace till halva priset i butiker runt om i landet – ett perfekt tillfälle att både återupptäcka favoriter och testa något nytt.

En tradition som håller i sig
Glassfesten har blivit en riktig klassiker och arrangeras nu för tolfte året i rad. Under tre veckor lockas glassugna svenskar till Pressbyrån för att njuta av allt från ikoniska klassiker till årets nyheter.
I årets sortiment hittar du bland annat smaker som Cornetto Citron, Twister Cosmixx och Magnum Wonder – Golden toffee, tillsammans med välkända favoriter som alltid levererar.
Nytt för i år – beställ glass hem
En av årets stora nyheter är att du inte ens behöver lämna hemmet för att ta del av kampanjen. För första gången går det nämligen att beställa styckglass till halva priset via Uber Eats och Foodora.
Det gör det enklare att mixa dina egna favoriter direkt ur sortimentet – perfekt för en spontan glasspaus hemma i soffan eller på balkongen. Dessutom utökas leveransen till fler orter runt om i landet.
– Att kunderna redan frågar “när” och inte “om” vi kör glasskampanj visar hur uppskattad den här traditionen är, säger Marie Wedin på Pressbyrån.
Svenskarna älskar glassfesten
Intresset för kampanjen är stort varje år. Tidigare har över hälften av kunderna i landet passat på att köpa glass under perioden – och vissa går all in.
I en av de mest populära butikerna köpte kunderna i snitt nästan fyra glassar per person under kampanjens gång.
Ett säkert vårtecken
Glassfesten är inte bara en kampanj – det är startskottet på säsongen. En liten vardagslyx som signalerar att ljusare dagar och varmare temperaturer är på väg.
Så nästa gång du går förbi Pressbyrån (eller scrollar i appen) – passa på att fylla på med dina favoriter.
Vilken glass väljer du först?