Rebecka Teper har gått bort - blev 50 år

Publicerad den 13 april 2023 av Metro Mode

Skådespelaren Rebecka Teper har gått bort, det rapporterar Aftonbladet. “Hon var alltid en solstråle och så fantastiskt rolig och rapp i tanke och replik”, säger Felix Herngren som under många år jobbade tillsammans med Teper i tv-serien Solsidan.

Foto: TV4

Under tio års tid spelade Rebecka Teper karaktären Lussan i Solsidan. Felix Herngren berättar för Aftonbladet att han fortfarande har svårt att ta in den sorgliga nyheten om sin kollegas bortgång:

“Hon var alltid en solstråle och så fantastiskt rolig och rapp i tanke och replik. Hon ville alltid vässa repliker ett snäpp extra och det är precis sånt som lyfter en komediserie till höjderna. Trots hennes spetsiga tunga hade Rebecka en ständigt inneboende värme, som smittade av sig i scenen, och på oss alla i teamet”, skriver han i ett meddelande till tidningen.

Herngren kommenterar även Tepers frånvaro i den åttonde säsongen av serien:

“Vi hoppades att Rebecka skulle kunna vara med även denna säsong, men vi fick besked av henne i vintras att hon inte skulle klara av det.”

Förutom Solsidan medverkade Teper under sin karriär även i bland annat Rederiet, Bonusfamiljen och Beck.

Mer från Metro Mode

  1. Taylor Swift slår nya rekord med låten till Toy Story 5 – fansen kan inte få nog

  2. Taylor Swift historisk – utses till rikaste kvinnliga artisten någonsin

  3. Ny restaurang öppnar i Slussen - Brasserie Astrid vill bli Stockholms nya mötesplats

  4. O.P. Anderson tipsar om sommarens godaste drinkar till kräftskivan

  5. BUBS blir glass i sommar – här kan du testa nya gelaton i Stockholm

  6. Sverigequiz - Nationaldagsupplagan 

  7. Fira Nationaldagen på Skansen 6 juni