Reese Witherspoon säljer sitt produktionsbolag Hello Sunshine för 900 miljoner dollar

Publicerad den 17 augusti 2021 av Metro Mode

Skådespelaren Reese Witherspoon säljer sitt produktionsbolag som fokuserat på att skapa film och tv-serier med kvinnor i fokus. Nu tar hon istället plats i styrelsen för ett nystartat bolag.

Foto: Instagram @reesewitherspoon

Bolaget som startades 2016 har vuxit under åren och blivit en maktfaktor i Hollywood. Med framgångar som “Big little lies” och “The morning show” har de banat mark för fler komplexa kvinnliga huvudkaraktärer. Nu köps produktionsbolaget upp av ett nystartat bolag och Reese Witherspoon tar istället plats i styrelsen där.

Är stolt över vad de åstadkommit

Bolaget har ännu inget namn men kommer ledas av tidigare Disneycheferna Kevin Mayer och Tom Staggs. Witherspoon säger att hon är stolt över vad Hello Sunshine har åstadkommit och att det nystartade bolaget kommer fortsätta samma väg. Detaljer om köpet har varit hemliga men Hello Sunshine har värderats till ca 900 miljoner dollar, motsvarande 7,7 miljarder kronor.

Källa: Vanity Fair

Mer från Metro Mode

  1. Gigi Hadid delar ovanliga bilder med Bradley Cooper – visar upp kärlekssemestern efter Taylor Swifts bröllop

  2. Kathy Griffin avslöjar sanningen om 22-årige "pojkvännen": "Ett socialt experiment"

  3. Kygo remixade Erling Haalands gamla raplåt – nu toppar den Spotify

  4. Erling Haaland uppmanar alla att googla hans namn – därför pratar hela internet om detaljen

  5. Rita Wilsons kärlekshyllning till Tom Hanks på 70-årsdagen: "Mitt livs kärlek"

  6. Svenskarnas värsta hotellsynder avslöjade – det här stör vi oss mest på

  7. Kathy Griffin, 65, visar upp nya pojkvännen – och åldersskillnaden får internet att reagera