Rickard Olsson och Cathrine Hardenborg har gått skilda vägar
Rickard Olsson och Cathrine Hardenborgs kärlekshistoria är över, det berättar modellen på Instagram. “Allt har sin tid”, skriver hon.

Förra sommaren framkom det att programledaren Rickard Olsson funnit kärleken i modellen Cathrine Hardenborg. Nu berättar Hardenborg att paret har gått skilda vägar.

“Vill inte synas i media”
I ett inlägg på Instagram skriver Hardenborg att “allt har sin tid” och att hon inte är en person som “vill synas i media”.

Just det sistnämnda verkar vara anledningen till att hon har valt att avsluta relationen:
“Att bli tillsammans med en person som lever i och för media 100 % dygnet runt blev för mycket”, skriver hon. “Jag backar ut ur rummet ödmjukt.”

Olsson och Hardenborgs relation blev offentlig sommaren 2024. Innan dess var Olsson gift med Giselle Essé. Paret begärde gemensam skilsmässa hösten 2022, detta efter två års äktenskap.
Hardenborg, å sin sida, har tidigare varit gift med Patrik Axelsson. De skilde sig 2017, efter tolv år som gifta. Hon har också varit tillsammans med E-Type och dejtat popikonen Prince.