Rosa mjölk, päronglass-yoghurt och lemonadfil – här är Arlas somrigaste nyheter

Publicerad den 7 april 2026 av Metro Mode

Sommarkänsla i mejerihyllan? Ja tack! Nu släpper Arla tre limiterade favoriter som redan väcker habegär.

Foto: Arla

Nu är det officiellt: sommaren 2026 flyttar rakt in i kyldisken. Arla Ko lanserar tre nya produkter i limited edition – och det är smaker som direkt för tankarna till soliga dagar, picknickar och barndomsfavoriter.

Från och med vecka 15 hittar du nyheterna i butik, och de kommer finnas kvar fram till vecka 37.

Tre somriga smaker du inte vill missa

I årets släpp hittar vi både en efterlängtad comeback och två helt nya, lekfulla smaker:

Rosa mjölkdryck – en jordgubbssmakande favorit som gjort storstilad återkomst. Den är lika fin i glaset som den är god, och passar perfekt till allt från frukost till picknick.

Fil lemonad – en uppfriskande twist på klassisk filmjölk, med smak av citron och en hint av mint.

Yoghurt päronglass – en krämig yoghurt inspirerad av den ikoniska päronglassen som många älskar.

Det är med andra ord en trio som både känns nostalgisk och nytänkande på samma gång.

”Hyllar sommarens bästa stunder”

Bakom lanseringen finns en tydlig tanke: att fånga känslan av sommar i varje tugga.

– Sommarens nyheter bjuder på tre goda och unika produkter som hyllar sommarens bästa stunder. Rosa mjölkdryck gör en efterlängtad comeback, samtidigt som fil lemonad och yoghurt päronglass är helt nya och lite oväntade smaker, säger Sara Borg, ansvarig för Arla Ko.

Alla produkter är gjorda på 100 procent svensk mjölk och funkar lika bra som en snabb frukost som ett svalkande mellanmål i solen.

En sak är säker…

Det här är exakt den typen av nyheter som snabbt tar över både kylskåp och sociala medier. Så vill du vara först på bollen – kan det vara läge att spana in mejerihyllan redan nu. 

Mer från Metro Mode

  1. Arakii under lupp - nya frågor kring Hanna Schönbergs och Eric Saades modebolag

  2. GES-klassikern får nytt liv – nu släpper barnen ny version av ”När vi gräver guld i USA”

  3. Hanna Friberg ny programledare för "Bachelor in paradise"

  4. Råd & Rön: Klassikern är en av de sämsta hasselnötskrämerna

  5. Ny lag: Fler butiker måste ta emot kontanter från 1 juli

  6. Ovanligt med äldre kvinnor i storfilmer, visar rapport

  7. Ny lag ska öka användningen av kontanter