Se SVT-vädrets klockrena parodi på Skam - vi älskar den!

Publicerad den 13 april 2017 av Metro Mode

På lördag sänds det första avsnittet av säsong 4 av Skam och det är inget snack om saken, det råder Skamfeber i hela Sverige. Istället för att ge en påskprognos av vädret valde SVT att göra en Skamprognos och vi älskar det.

sakm-vadret-sasong-4-svt-

I Påsk blir det “ett skikkelig dritt vær” enligt meteorologen Jannicke Geitskaret och råder oss att stanna inne och titta på Skam (inte oss emot). Prognosen inleds med att alla meteorologer på SVT går i sann Skamanda i slowmotion till musik. Därefter får vi höra påskprognosen på norska (såklart) vi får se att på lørdag 14.00 då blir det “skicklig dritt” och sedan på søndag 14.00 går det från “dritt” till sol.

– Jeg kødder ikkje, det blir fine dager, säger Jannicke.

Detta kan vara den bästa väderprognos vi någonsin sett och det väger upp (lite) för det tråkiga vädret som blir i påskhelgen. Men som sagt perfekt väder för att sitta inne och titta på Skam.

 

Mer från Metro Mode

  1. Gigi Hadid delar ovanliga bilder med Bradley Cooper – visar upp kärlekssemestern efter Taylor Swifts bröllop

  2. Kathy Griffin avslöjar sanningen om 22-årige "pojkvännen": "Ett socialt experiment"

  3. Kygo remixade Erling Haalands gamla raplåt – nu toppar den Spotify

  4. Erling Haaland uppmanar alla att googla hans namn – därför pratar hela internet om detaljen

  5. Rita Wilsons kärlekshyllning till Tom Hanks på 70-årsdagen: "Mitt livs kärlek"

  6. Svenskarnas värsta hotellsynder avslöjade – det här stör vi oss mest på

  7. Kathy Griffin, 65, visar upp nya pojkvännen – och åldersskillnaden får internet att reagera