Sommarbubbel i glaset - enkelt och sprudlande gott!

Publicerad den 26 maj 2021 av Metro Mode

Svensk sommar är en ny aperitif och cocktailmix, ett måste för sommarens festligheter! Nedan delar vi med oss av ett härligt och enkelt bubblande recept!

Med utsökt smak av fläder, krusbär och en touch av citron åstadkommer du med enkla medel en läskande härlig sommardrink. Aperitifens stund är traditionellt sätt inte speciellt lång, femton minuter för att samlas och ta ett glas. Drycken kan vara bitter, söt, syrlig eller till och med örtig eller kryddig.

Svensk sommar består av 100% naturliga råvaror och innehåller inga artificiella smaksättare. Nedan listar vi en härlig och enkel drink du lätt får ihop inför sommarens festliga stunder.

Svensk sommar kommer i en glasflaska om 50 cl och kostar 115 kronor. Finns i Systembolagets beställningssortiment

Mer från Metro Mode

  1. Här är svenskarnas favoritsill till midsommar – en klassiker dominerar fortfarande

  2. Marius Borg Høiby döms till fängelse – får fyra års straff

  3. Nu på SVT Play: Dokumentären om Alec Baldwins dödsskjutning hyllas av kritiker

  4. Här vill svenskarna helst fira midsommar 2026

  5. Vinnaren om fuskkritiken mot Sveriges mästerkock: ”Det är ju tv”

  6. Fotbolls-VM får svenskarna att boka USA-resor – ökning med 51 procent

  7. Shania Twain om kroppskomplexen: ”Jag hatade min kropp”