Stephen Colbert gör "Sagan om Ringen"-film

Publicerad den 25 mars 2026 av Metro Mode

I maj går Stephen Colberts talkshow i graven, men tv-personligheten har redan hittat sitt nästa projekt: En ny “Sagan om Ringen”-film.

Foto: CBS

Det var i somras som det framkom att Stephen Colberts program The Late Show skulle läggas ner. CBS hävdade att beslutet togs av finansiella skäl, men många trodde att det snarare hade att göra med Colberts kritik mot moderbolaget Paramount Global och Donald Trump.

Nu har Colbert siktet inställt på sitt nästa jobb – en ny filmatisering av Sagan om Ringen.

Samarbetar med Peter Jackson

Enligt Deadline kallas projekt för tillfället The Lord of the Rings: Shadow of the Past. Berättelsen är baserad på ett kapitel ur Sagan om Ringen som inte kom med i originalfilmerna.

I kapitlet råkar hobbitarna ut för farligheter när de fångas i en övernaturlig dimma. Vi möter även Tom Bombadil, en karaktär som uteslöts från filmerna.

Manuset kommer skrivas av Colbert, Philippa Boyens and Peter McGee. Andra inblandade i projektet är Sagan om Ringen-regissören Peter Jackson, samt Fran Walsh som både producerade och skrev manus till filmerna.

The Lord of the Rings: Shadow of the Past är inte den enda Sagan om Ringen-filmen som fans har att se fram emot. I december 2027 är det premiär för Lord of the Rings: The Hunt for Gollum, som är regisserad av Gollum-skådespelaren Andy Serkis.

Visa detta inlägg på Instagram

Ett inlägg delat av The Lord of the Rings (@lordoftherings)

Mer från Metro Mode

  1. Sju blommor att lägga under kudden i midsommar - enligt dejtingexperten

  2. Perla Malmberg öppnar upp om överdosen

  3. Let's Dance 2026 – alla deltagare som är klara hittills

  4. Sju sorters blommor under kudden - detta ska du tänka på!

  5. Sommarpratare 2026 - Här är hela listan för Sommar i P1

  6. Snapsvisor till midsommar - här är det ultimata sånghäftet för årets fest

  7. "The Ring"-skådisen Daveigh Chase död – blev 35 år