Sveriges Mästerkock 2021 - Här är alla deltagare

Publicerad den 21 januari 2021 av Metro Mode

Äntligen är det dags för en ny omgång av det folkkära programmet där amatörkockar tävlar i köket på bästa sändningstid. Nedan presenterar vi årets finalister i Sveriges Mästerkock 2021.

Foto: TV4

Efter en händelserik audition och ett dramatiskt slutkval i Gävle utsåg juryn till sist ett gäng finalister som tog sig vidare till Stockholm. Juryn består i år av smakexperten Mischa Billing och kockarna Markus Aujalay och Tom Sjöstedt som gör sin första säsong i programmet.

“Det var väldigt hög nivå på deltagarna i slutkvalet och vi kände att vi måste ge tretton finalister chansen. Det verkar dessutom vara kvinnornas år i år. De är enormt duktiga med rejäla vinnarskallar. Det kommer onekligen bli rafflande tufft i mästerkocksköket”, säger Mischa Billing om årets finalister.

Spana in samtliga deltagare nedan!

Aleksandar Spasojevic42 årLinköping
Amanda Wiger28 årStockholm
Ayla Canpunar20 årGöteborg
Calle Winberg24 årStockholm
Christin Kashou24 årSolna
Diana Gran35 årParis/Smygehamn
Eleonore Holmström38 årStockholm
Lin Mellgard33 årMalmö
Lisa Larsson29 årStockholm
Martin M Eriksson30 årStockholm
Niclas Tuomela48 årVärmdö
Nina Remröd42 årStockholm
Reza Jafari27 årTäby
Foto: TV4

Sveriges mästerkock 2021 har premiär på TV4, TV4 Play och C More den 13 januari.

Mer från Metro Mode

  1. Här är världens lyckligaste städer 2026 – fyra svenska städer tar plats i toppen

  2. Tills döden skiljer oss - TV4:s nya dramathriller du inte vill missa i sommar

  3. Kim Kardashian kritiseras efter inlägg – svarar efter mormoderns död: "Mitt hjärta är hos min familj"

  4. Lewis Hamilton delar privata semesterbilder med Kim Kardashian – känslosamma orden efter familjens sorg

  5. Kris Jenner i sorg – mamma Mary Jo "MJ" Shannon har gått bort, 91 år gammal

  6. Emil Hansius om psykiska ohälsan i Sommar i P1: ”Jag står fortfarande i kö”

  7. Amanda Jansson om prestationsångest i Sommar i P1: ”Jag tänkte att det måste betyda att jag är sämst”