Taylor Swifts skål fick priserna att rusa – nu säljs svenska glas för upp till 18 000 kronor

Publicerad den 27 mars 2026 av Metro Mode

Ett svenskt snapsglas har blivit en oväntad samlarfavorit världen över – och allt tack vare Taylor Swift.

Foto: Instagram @maxmartinmusic

Efter att världsstjärnan synts skåla med de ikoniska “djävulsglasen” från Orrefors i ett Instagram-inlägg tillsammans med den svenska producenten Max Martin har intresset för de färgstarka glasen exploderat. Nu säljs vissa exemplar för tusentals kronor på auktion.

Har du ett stående i vitrinskåpet hemma? Då kan det vara värt betydligt mer än du tror.

Taylor Swift satte glasen på kartan

Taylor Swift har länge haft nära kopplingar till Sverige genom sitt samarbete med hitmakaren Max Martin. När hon besökte hans studio i Stockholm fångades ett till synes vardagligt ögonblick på bild – en skål med de välkända Nobelglasen från Orrefors.

Men det som för många bara såg ut som ett snyggt glas blev snabbt ett hett samlarobjekt.

Antikexperter har beskrivit glasen som några av de mest eftertraktade objekten på auktionssajter just nu, och budgivningarna har skjutit i höjden.

Ett glas klubbades för 18 000 kronor

På auktionssajten Auctionet har ett flertal av de eftertraktade glasen sålts under året.

Priserna varierar kraftigt beroende på modell och årgång. Vissa exemplar har gått för omkring 950 kronor, medan det mest eftertraktade glaset nyligen klubbades för hela 18 000 kronor.

Foto: Auctionet

Det handlar om ett blått jubileumsglas från 1995 – en ovanlig variant som blivit särskilt attraktiv bland samlare.

Även den ordinarie serien lockar köpare. En uppsättning med sex glas från originalkollektionen såldes nyligen för 4 900 kronor.

Historien bakom de ikoniska djävulsglasen

De färgstarka snapsglasen formgavs av den svenska glaskonstnären Gunnar Cyrén inför Nobelprisets 90-årsjubileum.

Serien består av sju olika figurer: en handjävul och sex hondjävlar, alla med sina egna karakteristiska färger och uttryck. Glasen skapades som en del av den berömda Nobelservisen från Orrefors och har genom åren blivit älskade samlarobjekt bland både designintresserade och glasentusiaster.

Sedan lanseringen har flera specialutgåvor och jubileumsversioner tagits fram, vilket ytterligare ökat samlarvärdet.

Kanske gömmer sig en skatt hemma hos dig

Vintage, designklassiker och samlarobjekt fortsätter att öka i popularitet, och Nobelglasen är ett tydligt exempel på hur ett föremål kan få nytt liv när det uppmärksammas av en global superstjärna.

Så innan du rensar i vitrinskåpet hos mormor eller på landet kan det vara värt att ta en extra titt. Det där färgglada snapsglaset som stått längst in i hyllan i åratal kan faktiskt vara värt flera tusen kronor.

Taylor Swift har tidigare fått allt från läppstift till handväskor att sälja slut. Nu verkar hennes inflytande även ha nått den svenska designvärlden.

Och visst finns det något härligt i att ett klassiskt svenskt hantverk plötsligt får internationell stjärnglans. Kanske är det dags att damma av Nobelglasen inför sommarens middagar – eller sälja dem medan efterfrågan är som störst.

Mer från Metro Mode

  1. David Harbour bryter tystnaden – efter Lily Allens "skilsmässoalbum"

  2. Sienna Miller och Oli Green är förlovade

  3. Theo Wahlgren har tagit studenten – känslosamma firandet med familjen

  4. Jacob Jansson vinner Sveriges mästerkock 2026 – yngsta vinnaren någonsin

  5. Felicias artistkollega utsatt för nätattack

  6. Margaux Dietz hintar om comeback efter nya siffrorna: ”Hög tid”

  7. Grattis prinsessan Madeleine – fyller 44 år i dag