Tinders nya funktion hjälper dig att välja den profilbild som får flest matchningar

Publicerad den 18 oktober 2016 av Metro Mode

Nu behöver du inte längre ligga sömnlös funderandes över vilka av alla dina selfies som kommer ge flest höger-swipes – det fixar Tinder åt dig med sin nya funktion!
tinder_selfie
Smart Photos är verktyget som enligt Tinder ska ge 12 procent fler matchningar i den populära dejtingappen. Det fungerar genom att du laddar upp flera olika bilder på dig själv som Smart Photos sen analyserar för att välja ut den bild som är mest sannolik att tilltala andra Tinder-användare, skriver Veckans Affärer.

 

Och om vi ska tro tidigare undersökningar så är det främst profilbilder med leenden som Smart Photos kommer att leta efter. Ju mer du använder funktionen, desto bättre kommer rekommendationerna att bli – tanken är att Smart Photos gradvis ska lär sig mer och mer om vilka bilder som funkar bäst.

 

Foto: REX
Källa: VA.se

Mer från Metro Mode

  1. Arakii under lupp - nya frågor kring Hanna Schönbergs och Eric Saades modebolag

  2. GES-klassikern får nytt liv – nu släpper barnen ny version av ”När vi gräver guld i USA”

  3. Hanna Friberg ny programledare för "Bachelor in paradise"

  4. Råd & Rön: Klassikern är en av de sämsta hasselnötskrämerna

  5. Ny lag: Fler butiker måste ta emot kontanter från 1 juli

  6. Ovanligt med äldre kvinnor i storfilmer, visar rapport

  7. Ny lag ska öka användningen av kontanter