Trustorhärvan blir tv-serie på TV4

Publicerad den 25 oktober 2024 av Metro Mode

Nu blir berättelsen om ett av Sveriges största ekobrott tv-serie, nämligen Trustorhärvan. Adam Lundgren gör huvudrollen som Joachim Posener och serien kommer att sändas på TV4.

Foto: TV4/Anders Nicander

Inspelningen av den nya tv-serien om Trustorhärvan är redan igång och den spelas in i Göteborg, Stockholm och Kroatien. “Ambitionen är att leverera en ny spännande dramaserie om den sensationella heisten”, säger Jon Mankell, exekutiv producent på TV4.

Foto: TV4/Anders Nicander

Det blir en fartfylld mini-serie i fyra delar, där drömmen om pengar, att nå finanstoppen snabbt och vältra sig i lyx får ett högt pris. I berättelsen om övertagandet av Trustor ser vi Adam Lundgren i rollen som Joachim Posener, som polisen ansåg vara hjärnan bakom kuppen. Erik Svedberg-Zelman spelar rollen som Thomas Jisander och Viktor Björkberg spelar Peter Mattsson.

Foto: TV4/Anders Nicander
Foto: TV4/Anders Nicander

Bygger på boken “Svindlande affärer”

Serien skildrar hur en brittisk lord och tre svenska affärsmän 1997 köper investmentbolaget Trustor med bolagets egna pengar – för att därefter dela ut höga bonusar till sig själva. Den bygger löst på boken “Svindlande affärer” av Gunnar Lindstedt som var med och avslöjade härvan.

Serien har ännu ingen titel. Den kommer att avslöjas tillsammans med fler skådespelarnamn och sändningsstart nästa år.

Mer från Metro Mode

  1. Kygo remixade Erling Haalands gamla raplåt – nu toppar den Spotify

  2. Erling Haaland uppmanar alla att googla hans namn – därför pratar hela internet om detaljen

  3. Rita Wilsons kärlekshyllning till Tom Hanks på 70-årsdagen: "Mitt livs kärlek"

  4. Svenskarnas värsta hotellsynder avslöjade – det här stör vi oss mest på

  5. Bonnie Tyler är död – blev 75 år

  6. Isabella Löwengrip och Paul Sundvik separerar – bryter förlovningen efter sex år tillsammans

  7. Sabrina Carpenter visar upp sin romantiska bröllopslook från Taylor Swift och Travis Kelces stora dag