Vem älskar inte emojis? Då kommer det en långfilm

Publicerad den 18 maj 2017 av Metro Mode

Har du alltid funderat över hur alla emojis känner sig och vad de gör om dagarna när de inte används(vem har inte det)? Grattis, då är det din lyckodag! Det kommer nämligen en Emoji-film. Ja det är sant.

Här är alltså första trailern till filmen vi inte visste att vi behövde i våra liv. Alla älskar emojis och vi använder dem varje dag, men vi älskar dem inte så mycket så att vi behövde en film om dem. Den kommer ändå, närmare bestämt i augusti 2017.

Filmen utspelar sig i Textopolis, ett samhälle som gömmer sig i meddelande-appen. Där får vi följa livet hos alla emojis som bor där och väntar på att få bli valda av telefonens ägare. Varje emojis har bara ett ansiktsuttryck, förutom emojin Gene (T.J. Miller) som föddes utan ett bestämt uttryck. I filmen får vi hänga med Genes resa tillsammans med Hi-5 (James Gordon) och Jailbreaker (Anna Faris) mot att försöka bli en “normal”-emoji.

Vi kan inte låta bli att tycka att detta är så sjukt att det ändå blir lite kul.

Mer från Metro Mode

  1. Nicole Falciani är singel: "Känner mig dum"

  2. Rosanna Charles och Sonja Livbom har gått skilda vägar

  3. Fotbollströjor rusar på Tradera inför VM 2026 – svenska landslagströjor ökar med 414 procent

  4. Efter falukorvsskandalen – hälften av Vaggeryds charks produkter underkända i blixtkontroll

  5. Ryan Gosling gick upp 27 kilo för rollen – fick sparken innan inspelningen

  6. ”Masked Singer”-vinnaren lurade hela panelen – gömde sig bakom kvinnlig röst

  7. Här är sommarens mest efterlängtade konserter och festivaler